Wycieczka w góry – co spakować w plecak?

Wycieczka w góry to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi bądź złapanie oddechu w samotności. Zalet chodzenia po górach jest bardzo dużo, od tych związanych ze zdrowiem (poprawa kondycji, poprawa parametrów krwi), przez redukcje stresu aż po wszystkie walory kontaktu z naturą. Jednak, wycieczka w góry, nawet taka jednodniowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Idąc na wyprawę warto mieć ze sobą podstawowe wyposażenie, które może być niezbędne podczas nieprzewidzianego zdarzenia.

Trzeba bowiem pamiętać, że w górach pogoda może być bardzo zmienna, a na ewentualną pomoc trzeba czekać znacznie dłużej niż w centrum miasta. Podstawą oczywiście jest odpowiedni ubiór, dopasowany do aktualnych warunków pogodowych. W góry warto ubierać się na tzw. cebulkę. W ten sposób w razie konieczności można zdjąć lub założyć dodatkową warstwę. Nawet jeśli wyprawa ma się odbyć podczas ładnej, wiosennej czy letniej pogody dobrze jest mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, która powinna też chronić przed wiatrem. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie obuwie. W niższych partiach gór, na łatwych szlakach wystarczy obuwie sportowe z dobrym bieżnikiem, który zapobiegnie poślizgnięciom na błocie czy kamieniach. Przy trudniejszych szlakach warto zainwestować w dobre buty górskie, które będą miały podeszwę dopasowaną do górskich warunków. Wybierając buty należy zwrócić również uwagę, aby dawały one ochronę kostkom i dobrze trzymały stopę. Pamiętać należy także o rozchodzeniu butów, gdyż pęcherze i otarcia na stopach utrudnią wędrówkę i przysporzą dużo bólu.

Podstawą wyposażenia jest również dobry plecak trekkingowy. Dobry czyli odpowiednio duży, rozmiarem dopasowany do sylwetki noszącego. Powinien posiadać szerokie szelki na ramionach i dosyć szeroki pas biodrowy, który pozwoli na rozłożenie cięższego bagażu równomiernie, bez zbytniego obciążania ramion czy kręgosłupa. Warto, aby plecak posiadał kilka komór co ułatwi spakowanie oraz, aby plecak był wodoodporny co ochroni rzeczy przed ewentualnym zamoczeniem. A co powinno się znaleźć w plecaku? Dobrze naładowany telefon z wpisanym numerem miejscowego GOPR-u, zapas wody i jedzenia, mapa, latarka lub czołówka i plastry na pęcherze. Dodatkowo dobrze, aby w plecaku był baton energetyczny, podstawowa apteczka i koc termiczny, który zabiera bardzo mało miejsca, a może uratować przed wyziębieniem.

Trzeba pamiętać, że zwykłe zwichnięcie kostki, które może się przydarzyć wszędzie, na szlaku może stanowić nie lada wyzwanie. Człowiek, który się nie rusza, szybko się wychładza i opada z sił. Dlatego nawet jeśli planuje się tylko krótką wycieczkę to warto zabrać powyższe rzeczy, mając nadzieję, że większość będzie kompletnie nieprzydatna.

Dodaj komentarz