Jak żyć w mieście w stylu eko? Poznaj 5 praktycznych rad

Bycie eco jest modne, można nawet powiedzieć, że jest bardzo modne, jednak wcale nie jest łatwo tak żyć, szczególnie mieszkając w dużym mieście, gdzie zewsząd otacza nas technologia. Ale mimo wszystko warto spróbować, tym bardziej że wybierając taki styl życia można zyskać bardzo wiele, wszak robi się coś dobrego dla siebie, powietrza i Matki Ziemi, nie wspominając już, że dodatkowo można zaoszczędzić. Poznajcie więc 5 praktycznych rad, jak być eco.

Rada pierwsza: zmieć środek transportu na rower

Często mówi się, że za fatalną jakość powietrza odpowiada ogrzewanie węglem. Ale jak się okazuje nie jest to zupełnie prawda, gdyż winne są również samochody, a jak wiadomo lubimy wszędzie dojeżdżać nimi, bo w końcu takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, choć niekoniecznie zdrowe. Aktualnie coraz więcej mówi się o wymianach tzw. kopciuchów na piece ekologiczne, ale zbyt mało poświęca się czasu na zachęcanie do zmiany stylu życia, który znacząco wpłynie na jakość powietrza. A wystarczy tak nie wiele, a może aż tak wiele? Niestety niektórzy nie wyobrażają zrezygnować z samochodów z silnikiem diesla, a zamiana ich na pojazdy hybrydowe wcale nie jest taka ekologiczna. Zatem co najlepiej zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta i brzmi zamienić samochód na na rower. Jeżeli obawiacie się, że Wasza kondycja jest raczej słaba i mielibyście problem, aby dojechać na jednośladzie do pracy, to wybierzcie elektryczny rower, który posiada wspomaganie. Koszt ładowania jednośladu to tak naprawdę grosze, porównując choćby ceny benzyny, a musimy jeszcze wspomnieć że jazda na nich daje dużą przyjemność, a ponadto pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Nie bez znaczenia jest też to, że jeżdżąc na rowerach elektrycznych do miasta, pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi sporo zaoszczędzicie i gwarantujemy, że pozytywną różnicę odczujecie na Waszym koncie.

Rada druga: kupuj mniej i tylko to, co trzeba

Cóż, bycie eco w dzisiejszych czasach jest trudne, szczególnie że wygląd zewnętrzny jest tak ważny i czasem nawet pokazanie się na drugi raz w tej samej kreacji jest odbierane krytycznie. Ale czas na zmiany, a więc czas kierować się wartościami, które są dla nas ważne, a nie tym co pomyśli ktoś inny. A więc warto kupować tylko to czego potrzebujemy i nie warto ulegać chwilowym modom, bo one szybko przemijają, a ubrania czy buty potem leżą i się kurzą rzucone na dno szafy. Ponadto pamiętajcie jak ważna jest jakość, co oznacza, że wybierając produkty wysokiej jakości macie pewność, że posłużą one przez dłuższy czas, szczególnie jeżeli wpisują się one w kanony klasyki.

Rada trzecie: rób listy zakupów

Większość z nas ma tak, że idąc do sklepu po kilka rzeczy kupuje ich zdecydowanie więcej i dodatkowo są to produkty, których się nie potrzebuje. Na pytanie, które możemy zadać sobie, podświadomy głos odpowiada – „bo była promocja”. A jednak jest to złe podejście, bo jak się potem okazuje większość tych produktów ląduje w koszu. Nie tylko więc marnujemy jedzenie, ale i wyrzucamy pieniądze w błoto, co oczywiście jest kolejnym błędem. Dlatego też zachęcamy Was do robienia list zakupów i kupowania tylko produktów z listy. Warto planować także obiady, dzięki temu będzie się kupować tylko to, czego się potrzebuje i nic więcej.

Rada czwarta – ogranicz plastik

Plastik nie ma długiej historii, bo został odkryty w 1909 roku, a jednak od tego czasu poczynił wiele złego, a możemy raczej my poczyniliśmy tyle złego pakując tyle produktów w plastik. Niemniej obecnie doszło do tego, że nano cząsteczki plastiku mamy nawet w jedzeniu, a jakby tego było mało zatruwamy jeszcze przyrodę. Dlatego warto, a nawet trzeba ograniczyć jego używanie. Wybierać należy tylko produkty pakowane w szkło bądź ekologiczne opakowania, a dodatkowo zamiast kupować wszystko w plastikowych workach warto udać się do sklepów ekologicznych, gdzie nabywa się produkty w myśli filozofii zero waste.

Rada piąta – drobna zmiana – duża różnica

Tak właśnie dotarliśmy do rady nr pięć, która brzmi „drobne zmiany= duże efekty”. A więc warto wprowadzić do swojego życia zasady zgodne z byciem eco. Czyli zamiast kupować wodę w plastikowej butelce, lepiej pić tę kranową i korzystać ze szklanych bidonów. Dodatkowo absolutnie trzeba zrezygnować z foliowych worków czy reklamówek. Kupując obiad na wynos, warto prosić o zapakowanie go do własnego pojemnika wielorazowego użytku.

Tak naprawdę specjalnie nie odczujecie tych zmian, a jednak dzięki ich wprowadzeniu zrobicie coś dobrego dla siebie i innych, a także tego co łączy nas wszystkich, czyli powietrza.

Dodaj komentarz