Wakacje w górach czy nad morzem? Jak wybrać cel w sezonie urlopowym?

Urlop nad morzem czy w górach? To pytanie, co roku zadaje sobie wielu Polaków. Każda z tych opcji oferuje zupełnie coś innego i każda z nich znajduje swoich zwolenników oraz miłośników. W dzisiejszym artykule wspólnie zastanowimy się nad argumentami przemawiającymi za podróżą w każdy z wymienionych regionów. Pochylimy się także nad tym, co powinno mieć kluczowy wpływ na naszą decyzję. Plażowanie czy pokonywanie szlaków – a Ty, co wolisz? Zaczynamy!

Morze czy góry podczas urlopu? Zalety wyjazdu urlopowego nad Bałtyk

Turyści są w stanie wskazać wiele powodów, dla których warto odwiedzić polskie wybrzeże. Jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi jest pozytywny wpływ powietrza na zdrowie. Nad morzem panuje wyjątkowy, charakterystyczny dla tego regionu mikroklimat, który sprzyja wypoczynkowi fizycznemu i psychicznemu. Nadmorskie miejscowości charakteryzują się czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem, które dodatkowo zawiera w sobie dużo jodu oraz innych potrzebnych naszemu organizmowi pierwiastków.

Wiele osób decyduje się na wyjazd nad polskie morze także w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Choć wiele dużych ośrodków turystycznych, takich jak Kołobrzeg, Łeba czy Mielno słynie z przepełnionych plaż i tłumu turystów, to jednak należy pamiętać, że polska linia brzegowa liczy ponad 500 km. Wzdłuż niej znajduje się wiele małych, uroczych miejscowości i kameralnych plaż, na których mamy możliwość odnaleźć upragniony odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Nadmorska codzienność to również piękne widoki. Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, piaszczyste plaże, wydmy i różnorodne latarnie morskie. Wszystko to okraszone zatopieniem w lokalnej kulturze morskiej i lokalnej kuchni. Któż by nie chciał skosztować jednego z wielu gatunków bałtyckich ryb, wpatrując się przy tym w punkt, w którym styka się niebo z morzem?

Turystów nad Bałtyk przyciąga jeszcze jedna wyjątkowa rzecz –  bursztyn. Polskie morze słynie z dużych ilości tego surowca, który przez niektórych nazywany jest „bałtyckim złotem”. Warto przejść się po plaży, zwłaszcza po sztormie, kiedy morze wyrzuca na brzeg wiele przepięknych okazów.

Pokonywanie szlaków, czyli dlaczego warto spędzić urlop w górach

Nasze polskie góry również gromadzą całkiem pokaźne grono zwolenników. Co więc przyciąga turystów w południowe regiony naszego kraju? Na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwają się zapierające dech w piersiach widoki. Bez względu na to, czy mówimy o Tatrach, Bieszczadach czy Karkonoszach – góry nieustannie zachwycają swoją majestatycznością. Chowające się w chmurach szczyty, piękne widoki na kilkadziesiąt kilometrów w przód, potęga gór. To wszystko sprawia, że górskie regiony cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem.

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy walorach przyrodniczych. Podobnie jak w przypadku morza, również w górach możemy doświadczyć czystego powietrza. Miejskie zanieczyszczenia i spaliny zostają za nami w głębokich dolinach. Im wyżej się będziemy wspinać, tym lepsza jakość powietrza, którym w końcu można oddychać pełną piersią.

Polskie górskie regiony – a zwłaszcza Podhale – odznaczają się wyjątkową kulturą. Czarujący klimat tworzy m.in. lokalna architektura. Charakterystyczne, wykonane z drewna domy o strzelistych dachach oraz urocze obiekty sakralne. Wszystko to w połączeniu z całokształtem góralskiej kultury i muzyki tworzy wyjątkowy klimat. W to wpisuje się także góralska kuchnia, która wyróżnia się swoją wyjątkowością na tle innych polskich regionów.

Warto również pamiętać, że przemierzanie górskich szlaków to przede wszystkim wolność i relaks. Choć pokonywanie wielokilometrowych pieszych tras to niewątpliwie duży wysiłek fizyczny, to jednak pozwala on odpocząć w inny sposób – psychiczny. To także możliwość podjęcia wyzwania, zmierzenia się z własnymi słabościami. W górach często mamy okazję spędzić trochę czasu z samym sobą, na co nie zawsze jest okazja w codziennym pędzie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których turyści decydują się na podróż w góry.

To w końcu góry czy morze? Gdzie lepiej jechać na wakacje?

Wiele osób, co roku zadaje sobie to pytanie. Niestety, nie istnieje na nie jedyna słuszna, poprawna odpowiedź. Znalezienie idealnego rozwiązania dla siebie i rodziny to w dużym stopniu kwestia osobistych preferencji, a także kilku czynników, które spróbujemy wspólnie przeanalizować.

Określ swój wakacyjny cel

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że wyjazd w góry to znakomite rozwiązanie dla osób, które kochają aktywne spędzanie czasu. Letni pobyt w górach to przede wszystkim chodzenie po szlakach i zwiedzanie urokliwych miejsc. Wybierając miejsce na wakacje, warto wziąć pod uwagę właśnie charakterystykę danej lokalizacji. Góry to zdecydowanie opcja dla osób, które mają w planach odpocząć nieco psychicznie, jednocześnie dbając o kondycję.

Podróż nad morze to z kolei atrakcyjna opcja dla osób, które cenią sobie spokojny, leniwy wypoczynek. Nadmorskie kurorty oferują możliwość wielogodzinnego wylegiwania się na plaży, powolnych spacerów promenadami, a także korzystania z uroków nocnego życia w klubach i barach. Może być to dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień pracują fizycznie i szukają odpoczynku od wszelkich angażujących aktywności. Morze to także dobry pomysł na wakacje z dziećmi, które w większości preferują szalone, wodne zabawy od pokonywania wielogodzinnych szlaków.

Weź pod uwagę aspekty zdrowotne

Bardzo często się zdarza tak, że za wybór wakacyjnego celu odpowiadają sprawy zdrowotne. Wielu turystów decyduje się na podróż w kierunku wybrzeża z powodu obecności jodu w powietrzu, który ma pozytywny wpływ na osoby cierpiące na choroby związane z tarczycą, a także na kobiety w ciąży i dzieci. Morska bryza oddziałuje również na kondycję naszego układu krwionośnego i skóry. Nie bez przyczyny w nadmorskich miejscowościach możemy odnaleźć tak dużą liczbę sanatoriów, uzdrowisk i ośrodków rehabilitacyjnych, z których tak chętnie korzystają seniorzy.

A jakie korzyści zdrowotne może nieść za sobą wyjazd w góry? Okazuje się, że jest to znakomity kierunek dla osób z astmą oraz cierpiących na różne choroby reumatyczne. Warto jednak zaznaczyć, że wyjazd w górskie rejony może być niekorzystny dla zmagających się z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, a także cierpiących na migreny lub bóle głowy. Taki stan rzeczy związany jest z nieustannymi zmianami ciśnienia, które mogą być jeszcze bardziej problematyczne podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dla takich osób lepszym wyborem będzie morze lub inne nizinne regiony.

Dodaj komentarz