Góry to jeden z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych w naszym kraju. Mamy to ogromne szczęście, że właściwie cała nasza południowa granica oraz część wschodniej jest zajmowana przez różnorodne pasma górskie. Sprawia to, że szlaki są wypełnione turystami z całego kraju, w tym często także rodzinami z dziećmi. No właśnie – zabranie dziecka na szlak to odpowiedzialna sprawa. Dzisiaj zastanowimy się wspólnie, co warto spakować do plecaka, wybierając się na górski szlak z naszą pociechą. Oto przewodnik turystyczny dla rodzin z dziećmi!
Wakacje w górach z dziećmi – warstwowe ubranie to podstawa
Poradnik rozpoczniemy od najważniejszej kwestii podczas wyjścia w góry – ubrania. W tym przypadku każdego obowiązuje ta sama zasada – najlepiej ubierać się warstwowo, dostosowując swój outfit do aktualnie panujących warunków pogodowych. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Co ważne, przysłowiowe „ubranie na cebulkę” nie dotyczy jedynie wyjść zimowych. Ze względu na zmienną pogodę, również i latem należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Z czego więc składa się warstwowy ubiór?
- Warstwa wewnętrzna – zaliczamy do niej bieliznę termoaktywną, której zadaniem jest odprowadzanie potu z powierzchni skóry. Podczas zimniejszych dni dobrym wyborem mogą być elementy ubioru wykonane z wełny merino, która zapewnia dodatkowe ciepło, jednocześnie pozostawiając skórę suchą. W upalne letnie dni lepszym pomysłem będzie zaopatrzenie malucha w koszulkę syntetyczną.
- Warstwa środkowa – jej podstawowym zadaniem jest zatrzymywanie ciepła przy ciele w celu skutecznej ochrony przed zimnem. Do tej warstwy możemy zaliczyć m.in. różnego rodzaju kurtki polarowe. Grubość poszczególnych elementów jest zależna od temperatury, jakiej spodziewany się podczas pokonywania szlaku.
- Warstwa zewnętrzna – składa się na nią przede wszystkim kurtka, ale także czapka. Głównym zadaniem warstwy zewnętrznej jest chronić pozostałe warstwy przed wychłodzeniem, które latem jest związane przede wszystkim z deszczem oraz wiatrem. Wodoodporność i wiatroszczelność to główne cechy, którymi powinna odznaczać się kurtka zakładana przez nas i nasze dziecko podczas letnich wędrówek po górach. Nie można jednak zapominać, że jednocześnie musi być ona stworzona z oddychających materiałów, aby zapewnić pełen komfort naszemu maluchowi.
Wyprawa w góry z dzieckiem. Jak dokładnie powinien wyglądać strój?
Odpowiedź na to pytanie zależna jest od pogody. W wakacje należy przede wszystkim przygotować się na słońce i upał. W takim przypadku podstawą stroju powinien być lekki T-shirt z krótkim rękawem, wykonany z materiałów syntetycznych lub wełny merino. Oprócz tego dobrze, aby dziecko miało na sobie oddychające spodnie lub spodenki. Zestaw niech uzupełni szybkoschnąca koszulka z długim rękawem oraz lekka kurtka przeciwwiatrowa, która może przydać się w sytuacji pogarszających się warunków.
Nieco inny zestaw odzieży należy przygotować, spodziewając się deszczowej pogody. Przede wszystkim należy ubrać malucha w lekką bieliznę – również syntetyczną lub z wełny merino. Kolejną warstwę powinna tworzyć lekka kurtka lub bluza polarowa, które zapewnią dobrą izolację cieplną. Na sobie warto mieć spodnie syntetyczne, jednak na wypadek większej ulewy dobrze być wyposażonym w takie elementy garderoby jak wodoodporna, oddychająca kurtka i spodnie przeciwdeszczowe.
Wycieczka w góry z dzieckiem – co obowiązkowo powinno znaleźć się w plecaku?
Absolutną podstawę ekwipunku podczas wędrowania po górach latem jest zapas wody. Wysiłek fizyczny oraz upał sprawiają, że my oraz dzieci bardzo szybko tracimy płyny. Aby nie doprowadzić do kryzysu sił, bardzo ważne jest ich regularne uzupełnianie. Żeby uniknąć noszenia ciężkich butelek wody, warto zaopatrzyć się w butelki wielokrotnego użytku, dodatkowo wyposażone w filtr lub termos. Pozwoli to na bieżąco uzupełniać swoje zapasy, korzystając ze źródeł wody spotkanych na szlaku, takich jak np. górskie strumienie.
Woda to jedno, ale uzupełnianie kalorii to drugie. Wędrując górską trasą, koniecznie trzeba posiadać ze sobą jedzenie. Co powinno znaleźć się w naszym plecaku? Jako główny posiłek warto postawić na stary i sprawdzony sposób – kanapki. Można je przyrządzać z ulubionymi produktami dziecka, tak aby jedzenie było przyjemnością. To jednak nie wszystko. Dobrze jest zaopatrzyć się również w przekąski. Doskonale tutaj nadadzą się takie dodające energii produkty jak m.in. owoce, orzechy oraz batoniki proteinowe.
Podczas pokonywania szlaków w miesiącach wakacyjnych jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieniowania słonecznego. Szczególnie w przypadku najmłodszych dobrze jest więc zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem. Podstawę powinno stanowić nakrycie głowy, takie jak czapka, kapelusz lub chusta. Przydatnym uzupełnieniem mogą być okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Obowiązkowo należy również nasmarować malucha kremem z filtrem. Dobrze, aby wynosił on 50 i był regularnie nakładany na ciało w ciągu dnia.
Co jeszcze warto ze sobą zabrać, planując wyjście na górski szlak z dzieckiem?
Często pomijanym elementem ekwipunku podczas wyjścia w góry jest apteczka. Większość osób wychodzi z założenia, że prawdopodobnie nie będzie ona potrzebna, jednak na trasie czyha na nas wiele sytuacji, kiedy może okazać się przydatna. Wystarczy zwykły upadek lub rozcięcie. Jej posiadanie jest tym bardziej ważne, kiedy podróżujemy w góry z dziećmi. W apteczce powinny znaleźć się takie rzeczy jak m.in. plastry, bandaż, środki dezynfekujące oraz przeciwbólowe, a także kompresy z gazy.
Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci to istoty bardzo ciekawe świata. Ich fascynacja otoczeniem mocno wzmaga się w terenie górskim, który jest dla nich czymś nowym. Biegając wokół, dotykając drzew, skał lub patyków nietrudno jest się solidnie ubrudzić. Rodzice powinni być przygotowani na taką ewentualność, posiadając ze sobą nawilżane chusteczki oraz żel antybakteryjny. Pozwoli to zachować higienę malucha, zapobiegając różnego rodzaju zakażeniom.
Nieobowiązkowym, ale bardzo praktycznym dodatkiem podczas maszerowania po szlakach są kijki trekkingowe. Zdecydowanie ułatwiają one poruszanie się po górskim terenie, odciążając nasze stawy i kolana. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci bardzo szybko się męczą, więc takie ułatwienie w postaci kijków może okazać się dla nich pomocne. Dobrze jest jednak przed wyjściem w góry sprawdzić, czy plecak posiada specjalne zaczepy na nie, tak aby móc je schować, gdy nie są potrzebne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.