Pierwsza wyprawa w góry — co zabrać i jak się przygotować?

Góry choć są piękne, to mogą być bardzo niebezpieczne i nie wybaczają wielu błędów. Z tego powodu osoby początkujące, które planują swoją pierwszą wyprawę w góry, niezależnie od tego czy chcą zdobywać polskie, czy zagraniczne szczyty, powinny dobrze się do takiej podróży przygotować. Nawet jeżeli zamierzamy chodzić po niższych pasmach górskich, takich jak Góry Świętokrzyskie Bieszczady czy Karkonosze, musimy pomyśleć o kilku kwestiach. Wyjazd w góry warto więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, by móc zorganizować wszystkie niezbędne podczas takiej podróży elementy. Co zabrać na swoją pierwszą wyprawę w góry i jak się do niej przygotować? Przedstawiamy poradnik dla początkujących w górach.

Wycieczka w góry dla początkujących – jaki szlak wybrać i jak zaplanować trasę wędrówki?

Wybierając się na pierwszą wycieczka w góry, w sytuacji kiedy nie wiemy, czy chodzenie po górach będzie nam sprawiało trudności, czy wręcz przeciwnie, warto najpierw postawić na dość łatwe szlaki. Przed wyjazdem w góry należy więc sprawdzić polecane trasy dla początkujących. Jeżeli jednak chcemy od razu wybrać trudniejszą drogę, najlepiej jeżeli będzie nam towarzyszyła doświadczona w wyprawach górskich osoba. Przed wyjazdem warto zaplanować całą trasę z uwzględnieniem wszelkich postojów, a także atrakcje, które chcemy zwiedzić. 

Sprawdźmy również, czy na trasie naszej wędrówki będzie znajdowało się schronisko, gdzie w razie potrzeby będziemy mogli zjeść ciepło posiłek i odpocząć. Obecnie w wielu miejscach możemy znaleźć trasy szlaków przeznaczone dla początkujących. Osoby, które chodzą po górach, na różnego rodzaju forach czy w mediach społecznościowych dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi szacowanego czasu przejścia danej trasy, czy informacjami dotyczącymi tego, ile potrzebujemy czasu na zejście ze szlaku i dojście do auta czy busa.

Proste szlaki w Bieszczadach

Planując pierwszą górską wycieczkę w Bieszczadach, możemy postawić na trasę Bukowiec – Korbania, której przejście zajmuje w dwie strony około dwóch godziny. Warto zobaczyć również widoki. które przebiegają na trasie Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Kruhły Wierch. Jeśli planujemy wyjazd z dziećmi, dobrą trasą może być ta przebiegająca od Przełęczy Wyżnej do Połoniny wetlińskiej. W poszukiwaniu piękniejszych widoków możemy postawić na Muczne, czyli szczyt jeleniowaty, ale także spokojny spacer po torfowiskach w Tarnawie Wyżnej.

Proste szlaki w Karkonoszach

Popularnym szlakiem dla osób początkujących w Karkonoszach jest na przykład ten ze Szklarskiej Poręby na Wodospad Kamieńczyka, który może przygotować nas do dłuższych wędrówek, ponieważ czas dojścia do tej atrakcji wynosi jedynie 30 minut. Warto udać się też do Wodospadu Szklarki, a także na Śnieżne Kotły. Łatwym i przyjemnym szlakiem jest  ten wiodący z kościoła Wang do schroniska Samotnia. Będąc w tych rejonach, warto udać się na wędrówkę do słynnych Karkonoskich Pielgrzymów i na Słonecznik. Kolejną propozycją dla osób, które nie chcą wędrować powyższych partiach gór, jest zdobycie Skalnego Stołu. Wśród najbardziej lubianych tras w Karkonoszach można wymienić również tę na Śnieżkę. Wbrew pozorom nie jest ona bardzo wymagająca, jednak przed warto przed taką wycieczką w góry sprawdzić prognozę pogody, ponieważ w tym miejscu często dochodzi do jej załamania.

Proste szlaki w Górach Świętokrzyskich

Proste szlaki w górach świętokrzyskich to z kolei przede wszystkim te na Łysicę i Łysą Górę. Będąc w tych okolicach, warto zobaczyć również Zamek w Chęcinach, a także Ciekoty i okolice. Góry Świętokrzyskie zachwycają również swoimi lasami, wioskami i wąwozami. Dla miłośników takich krajobrazów doskonałą trasą będzie ta wiodąca z pasma Zagórskiego przez Góry Kruszcowe.

Proste górskie szlaki w Tatrach

Niezależnie od pory roku Tatry cieszą się największym zainteresowaniem wśród wszystkich pasm górskich w naszym kraju. Zarówno latem, jak i zimą, wiele osób wędruje po tutejszych dolinach, a także zdobywa górskie szczyty. Jeżeli pierwszy raz wybieramy się w Tatry, warto postawić na łatwiejsze trasy. Wśród nich można wymienić te na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję czy do Doliny Chochołowskiej lub Strążyskiej, a także na słynne Morskie Oko.

Pierwszy raz w górach? Warto wcześniej sprawdzić swoją kondycję

Żeby odpowiednio przygotować się na wycieczkę, musimy nie tylko spakować plecak  trekkingowy i właściwie się ubrać. Równie istotne jest zaplanowanie trasy i poinformowanie bliskich nam osób o tym, że wybieramy się w góry. Warto podać im również planowany czas powrotu. Niezwykle istotne jest, aby jeszcze przed wyjazdem zastanowić się, jak oceniamy swoją kondycję i mierzyć siły na zamiary. Jeżeli na co dzień mamy niewiele ruchu, mamy pracę siedzącą, a czas wolny spędzamy głównie przed ekranem telefonu, komputera czy telewizora, nie powinniśmy stawiać na wymagające trasy, ponieważ w najlepszym wypadku nabawimy się podczas takiej wycieczki kontuzji. Jeżeli mamy określony plan, na przykład chcemy zdobyć Orlą Perć, wówczas powinniśmy do takiego wyjazdu przygotować się kondycyjnie, a więc odpowiednio wcześniej zacząć ćwiczyć treningi cardio i siłowe, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie takiej wędrówki.

Jaką odzież wybrać na wypad w góry? Co ubrać w góry latem, a co zimą?

Odzież na pierwszą wycieczkę w góry powinna być dopasowana nie tylko do pory roku, ale także trasy, jaką zamierzamy pokonać. W polskich górach w wyższych partiach nawet latem możemy spotkać pozostałości śniegu i oblodzenia. Dodatkowo temperatura na szczycie zazwyczaj znacznie niższa niż w punkcie początkowym, z którego wyruszamy. Z tego powodu, najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. 

Podczas górskich wędrówek, warto stosować odzież termoaktywną, która odprowadza wilgoć i pot. Bawełniana koszulka nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ kiedy się spocimy, ona wchłonie nasz pot i stanie się mokra. Latem na łatwych szlakach w górach możemy mieć na sobie krótkie spodenki lub długie legginsy, T-shirt, a także bluzę. Do plecaka możemy spakować kurtkę trekkingową. Ważne jest również, aby zadbać o ochronę głowy i ubrać czapkę z daszkiem lub chustkę. Niezwykle istotne są także wygodne buty. W górach raczej nie korzystamy z modeli takich jak trampki czy standardowych adidasów. Lepiej postawić na profesjonalne buty, które mają odpowiednią podeszwę i dobrze podtrzymują stopę oraz kostkę.

Zimą z kolei możemy dodatkowo ubrać polar, a także cieplejsze spodnie oraz specjalną kurtkę, która ochroni nas przed wiatrem. Zimą zwłaszcza powinniśmy unikać śliskich podeszw, które mogą spowodować, że w drodze na szczyt po oblodzonym lub zaśnieżonym terenie będzie nam trudno złapać równowagę.

Co zabrać w góry – Jaki ekwipunek spakować w plecak turystyczny do wędrówki po górach?

Co warto spakować do plecaka, wybierając się na pierwszą wycieczkę w góry? Wśród potrzebnych rzeczy, jakie należy zabrać, można wymienić przede wszystkim smartfon. Należy zadbać, aby bateria w telefonie była w pełni naładowana, abyśmy mogli wezwać pomoc. Zapiszmy w telefonie numery alarmowe lub zapamiętajmy je: 601 100 300. Potrzebne rzeczy, które należy spakować do plecaka, w zależności od pory roku mogą się nieco różnić. W okresie letnim weźmy pod uwagę to, że nagle może zmienić się pogoda. Dlatego nawet jeżeli jest ciepło, spakujmy kurtkę, która będzie chroniła nas od wiatru i deszczu. Weźmy także plastry na odciski, chusteczki higieniczne, mokre chusteczki, a także wodę i prowiant. 

Apteczka w góry

Niezależnie od tego czy wyruszamy na lekki trekking dolinami, czy wyprawę do wyższych partii gór, powinniśmy spakować do plecaka apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim plastry na odciski, spray odkażający rany, standardowe plastry, bandaż, jałowe opatrunki i gazy, ewentualnie elektrolity, leki przeciwbiegunkowe lub przeciwbólowe. W apteczce nie może zabraknąć też folii termicznej. 

Kiedy najlepiej pierwszy raz jechać w góry?

Początkujący wędrowiec, który dopiero chce się zapoznać z górami, najlepiej jeżeli wybierze się w takie rejony wiosną lub jesienią. Wówczas szlaki nie są przeludnione, a jednocześnie dzień jest jeszcze dość długi. W tych okresach istnieje również mniejsze ryzyko wystąpienia niebezpiecznych burz. Chodząc po górach, na przykład we wrześniu będziemy w stanie zwiedzić więcej szlaków niż latem, kiedy zwłaszcza w popularnych kurortach są one tłumnie uczęszczane.

Jak przygotować się na wyjazd w góry zimą?

Zimą warto upewnić się, że będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, by przejść zaplanowaną trasę wtedy kiedy będzie jeszcze jasno. Pamiętajmy, że zimą szybko zapada zmrok. Dlatego należy dowiedzieć się, ile czasu zajmuje zaplanowana przez nas wędrówka. Warto w trasę wyruszyć jak najwcześniej, aby później nie schodzić po zmroku. Należy zadbać również o odpowiednie ubrania, ciepłe napoje i prowiant. Warto zabrać ze sobą więc termos.

Dodaj komentarz