Jakie góry wybrać na wakacje w Polsce? 5 propozycji miejsc w polskich górach idealnych na lato

Polska jako państwo ma to szczęście, że cała jego południowa granica i część wschodniej oparte są o różne pasma górskie. Z punktu widzenia turysty, który planuje urlop w naszym kraju, jest to świetna informacja. Stwarza to wiele możliwości podróżniczych, gdyż każdy region ma do zaoferowania coś innego. Wysokie szczyty, piękne jaskinie, spływy górskimi rzekami oraz zapierające dech w piersiach zamki – to wszystko można znaleźć w polskich górach. Aby ułatwić nieco wakacyjny wybór, stworzyliśmy listę TOP 5 polskich gór i atrakcji turystycznych, które mają do zaoferowania!

Jakie góry wybrać na wakacje? Tatry, czyli najwyższe pasmo w Polsce

Tego rodzaju zestawienia nie można zacząć od innego miejsca niż Tatry. Jest to najwyższe pasmo górskie w Polsce, co sprawia, że jest jednym z najczęściej obieranych celów wakacyjnych. Głównym ośrodkiem turystycznym po polskiej stronie jest oczywiście Zakopane, jednak warto pamiętać, że wzdłuż gór położnych jest setki mniejszych miejscowości, które zachwycają swoim urokliwym, kameralnym klimatem. Co warto zobaczyć, podczas wędrówki?

Biorąc pod uwagę, że Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce, wiele osób odwiedza je w celu zaznania wspinaczki na najwyższe szczyty. Nieustannie ogromnym zainteresowaniem cieszy się najwyższy szczyt w naszym kraju, Rysy, który liczy 2501 m n.p.m. Charakterystycznymi dla polskich Tatr szczytami są również Giewont z majestatyczny krzyżem na szczycie oraz Kasprowy Wierch, na który można wjechać kolejką. Dla wielbicieli niższych górskich partii odpowiednim wyborem może być Gubałówka.

Co jeszcze mogą zaoferować nam Tatry? Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tatrzańskiego krajobrazu są górskie jeziora. Zdecydowanie najatrakcyjniejszym z nich jest Morskie Oko, które każdego roku ściąga setki tysięcy turystów. Nieco wyżej położony jest Czarny Staw pod Rysami, nad który docierają już tylko nieliczni. Ogromną liczbę jezior możemy odnaleźć także w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinie Gąsienicowej.

W polskich Tatrach znajduje się również ponad 750 jaskiń, z których większość zlokalizowana jest w ich zachodniej części. Wśród nich szczególnie wyróżnia się system Jaskini Wielkiej Śnieżnej i Wielkiej Jaskini Litworowej. Długość wszystkich poznanych korytarzy wynosi około 24 km, a głębokość sięga nawet 814 metrów. W regionie tym nie brakuje również pięknych wodospadów, wśród których należy szczególnie wyróżnić Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawicę oraz największy wodospad w Polsce – Siklawę.

Gdzie warto spędzić wakacje w górach? Tajemnicze Bieszczady

Bieszczady to region położony w południowo-wschodnim rogu naszego kraju, wciśnięty gdzieś pomiędzy Ukrainę a Słowację. Uważane są one za odludne i tym samym najbardziej tajemnicze góry w Polsce. Z czym jeszcze kojarzą się Bieszczady?

Pierwszą rzeczą, która przyjdzie do głowy większości osób, są połoniny. Te rozległe, górskie hale rozciągają się na wysokości powyżej 1150 metrów i są charakterystycznym elementem krajobrazu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Warto także zauważyć, że ponad 80% powierzchni Bieszczad zajmują lasy liściaste i mieszane. To właśnie ich rozmiar sprawia, że region ten uchodzi za całkowicie dziki. Miejsce to szczególnie warto odwiedzić w porze jesiennej, kiedy liście mienią się czerwoną barwą.

Bieszczady nie należą do najwyższych gór w Polsce. Ich najwyższy szczyt, Tarnica mierzy sobie jedynie 1346 m n.p.m. Do innych popularnych bieszczadzkich szczytów należą również Bukowe Berdo, Połonina Caryńska oraz Krzemieniec.

Sercem tego regionu jest jednak bez wątpienia Jezioro Solińskie. Jest to największe w Polsce sztuczne jezioro, które powstało w latach 60. XX wieku, dzięki zalaniu dolin Sanu oraz Solinki. Magię tego miejsca tworzy kryjąca się wśród zielonych wzgórz tafla wody. Najważniejszym punktem zalewu jest licząca 81,8 metra wysokości zapora, którą można zwiedzać zarówno z zewnątrz, odbywając spacer po koronie, jak i  wewnątrz, oglądając mechanizmy, dzięki którym działa.

To jednak nie wszystko, co do zaoferowania mają Bieszczady. Wyjątkową w skali całego kraju atrakcję stanowi trasa linii kolejowej  nr 108, która wiedzie z Zagórza do Krościenka. Przemierzyć ją można za pomocą drezyny rowerowej. Jest to pojazd napędzany za pomocą mięśni pasażerów, a jego działanie przypomina nieco jazdę rowerem. Dwie osoby wprawiają maszynę w ruch. Tuż za nimi znajduje się ławeczka dla dwóch pozostałych pasażerów. To znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną, delektując się przy tym pięknymi, bieszczadzkimi krajobrazami!

Gdzie w polskie góry? Odkryj magiczne Karkonosze!

Kolejnym pasmem górskim, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez polskich turystów, są Karkonosze. Ten niezwykle malowniczy region ma naprawdę wiele do zaoferowania pod kątem atrakcji. Jednym z najczęściej obieranych celów jest najwyższy szczyt tego pasma, czyli Śnieżka (1603 m n.p.m.). Jest ona bardzo często zdobywana przez osoby, którym zależy na osiągnięciu Korony Gór Polski. Wśród głównych ośrodków turystycznych znajdujących się w Karkonoszach wymienić należy Karpacz oraz Szklarską Porębę.

W pierwszym z wymienionych miast znajduje się Świątynia Wang, która jest obowiązkowym punktem do zobaczenia podczas zwiedzania Karpacza. Jest to niewielkich rozmiarów kościółek, który został przeniesiony do Polski z południowej Norwegii. O jego wyjątkowości stanowi unikalna architektura, łącząca w sobie elementy sztuki romańskiej z nordyckimi klimatami. W sąsiedniej Szklarskiej Porębie warto zobaczyć m.in. Wodospad Kamieńczyka, który jest najwyższym wodospadem w Karkonoszach. Składa się on z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 metrów.

Karkonosze mają też co nieco do zaoferowania miłośnikom historii. W Sobieszowie znajduje się pochodzący z XIV wieku Zamek Chojnik. Położony jest on na liczącym 627 m n.p.m. wzgórzu, a z jego wieży rozciąga się piękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską.

Warto wiedzieć, że to niejedyny obiekt tego typu, który mają do zaoferowania okolice Karkonoszy. W miejscowości Suche nad Jeziorem Leśniańskim znajduje się bowiem, wybudowany w XIII wieku Zamek Czocha. Podczas zwiedzania można obejrzeć m.in. Salę Marmurową, Skarbiec i Skalę Rycerką. Miejsce to przyciąga także sympatyków zjawisk paranormalnych, gdyż uchodzi za najbardziej nawiedzoną lokalizację w Polsce.

W Karkonoszach znajduje się także bardzo dużo niestandardowych miejsc do zwiedzania. Przykładem mogą być m.in. Sztolnie Kowary, w których w dawnych czasach wydobywano uran. W kopalni znaleźć można liczne wystawy dotyczące historii przemysłu wydobywczego w tej okolicy. Dla miłośników wspinaczki obowiązkowym do odwiedzenia miejscem są znajdujące się w Karpaczu Krucze Skały. Te skalne formacje sięgają nawet 25 metrów i oferują kilka tras wspinaczkowych o różnych stopniu trudności.

Dlaczego warto jechać w Góry Stołowe?

Góry Stołowe to pasmo, które tylko częściowo znajduje się w Polsce. Ich pozostała część leży już po stronie czeskiej. Góry te zostały wypiętrzone prawie 30 milionów lat temu i są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych, co czyni je wyjątkowym miejscem na bardzo szeroką skalę. Wspomniane płyty położone są w sposób poziomy, co przypomina stół – stąd właśnie wzięła się nazwa tego obszaru.

Wysokość Gór Stołowych nie przekracza 1000 m n.p.m. Najwyższy szczyt pasma – Szczeliniec Wielki – liczy zaledwie 919 m n.p.m. Góra ta charakteryzuje się specyficznym kształtem w formie płaskowyżu. Jej bryła jest widzialna i rozpoznawalna z dużej odległości. Na szczycie znajdują się liczne tarasy widokowe, z których można obserwować okoliczne pasma górskie. Innymi popularnymi szczytami w tym regionie są także Szczeliniec Mały oraz Narożnik

W obrębie Gór Stołowych znajduje się wiele ciekawych formacji skalnych. Wartym odwiedzenia miejscem są m.in. Błędne Skały. Jest to malowniczy labirynt bloków skalnych, w którym nietrudno się zgubić. Miejsce to na tyle przyciąga swoją atrakcyjnością, że stało się nawet w 2008 planem zdjęciowym do jednej z części Opowieści z Narnii. Niedaleko miejscowości Wambierzyce znajdują się również tzw. Skalne Grzyby. Jest to skupisko skał, które rozciąga się na długości prawie 2 km. Formacje te przyjmują przeróżne kształty – od baszt, przez maczugi, aż po bramy.

W tych okolicach odnaleźć można także kilka atrakcji zupełnie niezwiązanych z przyrodą. Będą w Kudowie-Zdroju warto odwiedzić Kaplicę Czaszek. Ta niewielkich rozmiarów, marmurowa kaplica została wybudowana w XVIII wieku. Jej ściany i sufit wyłożone są blisko 3 tys. ludzkich kości i czaszek. Należą one do ofiar wojen i epidemii. Warto zwiedzić również wspomnianą już wcześniej miejscowość Wambierzyce, gdzie znajduje się kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny o barokowej architekturze.

Pieniny – wyjątkowe pasmo górskie

Z zachodu Polski wracamy ponownie na jej południe. Tym razem przyjrzymy się Pieninom – pasmu górskiemu położonemu nieco na wschód od Tatr. Co myśli przeciętny turysta, słysząc nazwę „Pieniny”? Skojarzenie może być tylko jedno – Trzy Korony. Jest to najbardziej charyzmatyczny szczyt Pienin. Składa się na niego pięć turni szczytowych, które tworzą charakterystyczną koronę. Na najwyższej z nich – Okrąglicy – znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na okoliczne pasma górskie oraz dolinę Dunajca.

Jeżeli już przy Dunajcu jesteśmy. Jedną z największych atrakcji regionu jest spływ tą rwącą, górską rzeką. Podczas spływu, który trwa kilka godzin można delektować się najpiękniejszym obszarem wchodzącym w skład Pienin – przełomem Dunajca. Podczas tej podróży można wsłuchiwać się w okoliczne legendy opowiadane przez miejscowych flisaków oraz podziwiać wspaniałe miejsca, takie jak m.in. przewężenie rzeki zwane Zbójnickim Skokiem.

Przyjeżdżając na wypoczynek w Pieniny, nie można ominąć także najpiękniejszego kanionu w Polsce, którym jest Wąwóz Homole. Kanion ten liczy około 800 metrów długości, ale wysokość ścian go otaczających potrafi sięgać nawet 120 metrów. Możemy go odnaleźć w tzw. Małych Pieninach. Specyficzna nazwa kanionu pochodzi z języka ruskiego i oznacza „obły”, co jest nawiązaniem do kształtu doliny. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka, tworząc piękne kaskady.

 

Dodaj komentarz