Ekonomiczne podróże: Jak zwiedzać świat mając mały budżet

Podróżowanie to doświadczenie, którego nikt nam nie zabierze, a wspomnienia z wakacji zostaną z nami na zawsze. Dlatego tak wiele osób inwestuje sporo środków i czasu w poznawanie nowych kultur, miejsc i ludzi. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na to, by zwiedzać najpiękniejsze zakątki świata ze względu na ograniczony budżet. Żeby jednak podróżowanie nie było dla nas tylko marzeniem, warto nawet dysponując niewielkimi nakładami finansowymi, zastosować kilka metod, dzięki którym koszt wakacji można obniżyć o kilkadziesiąt procent. Mając niewielki budżet, również możemy podróżować odkrywając coraz to nowe destynacje, nie rujnując przy tym swojego portfela. Jak zwiedzać świat, mając mały budżet? Przedstawiamy pomysły na ekonomiczne podróże.

Ekonomiczne podróże – wakacje last minute

Jednym z najprostszych sposobów na tanie podróżowanie dla osób, które nie chcą samodzielnie organizować wszystkich kwestii związanych z wyjazdem, a więc transportu, zakwaterowania, wyżywienia itp., są wakacje w wersji last minute organizowane przez biura podróży. Takie oferty często są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od cen katalogowych, tylko ze względu na to, że wyróżniają się one krótkim terminem, który dzieli rezerwację od wylotu. Dlatego jest to propozycja dla osób, które mogą wziąć urlop w pracy lub zawiesić swoje usługi w zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem.

Oferty last minute zazwyczaj są atrakcyjne cenowo i są dobrą opcją dla osób, które chcą podróżować z ograniczonym budżetem. Nie musimy jednak martwić się o to, że nasze miejsce będą gorsze lub nie będziemy mogli korzystać z pewnych atrakcji, które oferowane są klientom, którzy zakupili taką podróż w regularnej cenie, ponieważ są to normalne oferty, które sprzedawane są taniej ze względu na to, że są to ostatnie wolne miejsca. Polowanie na oferty last minute wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, ponieważ nie zawsze w wybranym przez nas terminie uda nam się znaleźć wyjazd do wymarzonej lokalizacji. Dlatego w przypadku ofert last minute trzeba być nieco elastycznym i zazwyczaj dostosować się do dostępnej lokalizacji lub terminu.

Jak zarezerwować tani lot?

Chcąc samodzielnie zorganizować budżetową podróż, należy najpierw zastanowić się nad środkiem transportu, jaki będzie najwygodniejszy, ale przede wszystkim najtańszy. W przypadku zagranicznych podróży większość osób stawia na lot samolotem. Jeżeli jednak chcemy podróżować, zwiedzając Polskę, wówczas dobrą opcją mogą być przejazdy tanimi liniami kolejowymi lub busami międzymiastowymi. Chcąc zarezerwować tani bilet lotniczy, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim warto podróżować poza sezonem, ponieważ wtedy tańsze są nie tylko hotele, ale również ceny biletów. Dodatkowo chcąc podróżować budżetowo, powinniśmy wybierać tanie połączenia lotnicze i kupować je najlepiej z większym wyprzedzeniem.

Bardzo często tanie loty na stronach rezerwacyjnych dostępne są z wyprzedzeniem dwóch lub trzech miesięcy przed planowaną wyjazdem. Chociaż zdarzają się też promocje na tanie loty last minute, to jednak jeżeli chcemy wybrać się w konkretne miejsce, najlepiej nieco wcześniej zacząć planować taką podróż i szukać linii tanich biletów lotniczych. Bardzo często okazuje się, że korzystne ceny biletów dostępne są nie tylko w klasie ekonomicznej, ale również w klasie ekonomicznej Premium, zwłaszcza w przypadku lotów długodystansowych. Musimy jednak liczyć się z tym, że chcąc podróżować budżetowo, raczej nie będziemy mogli korzystać z lotu w wyższej klasy podróży, ponieważ są one dużo droższe niż tanie linie lotnicze, które nie oferują wielu udogodnień wykorzystywanych nawet w klasie ekonomicznej w droższych liniach.

Zwróćmy uwagę również na bagaż. Bardzo często podróżując z bagażem podręcznym, możemy kupić bilet w świetnej cenie. Jeżeli jednak chcemy dokupić do naszego biletu większy bagaż, wówczas cena mocno wzrasta i taka inwestycja nie jest już tak korzystna i opłacalna.

Jak zarezerwować tani nocleg?

Rezerwacja biletów lotniczych to tylko jeden z elementów, o których musimy pamiętać, chcąc tanio podróżować. Kolejnym jest znalezienie atrakcyjnego cenowo noclegu. Żeby zarezerwować tani nocleg, możemy skorzystać z wyszukiwarek hoteli i apartamentów, które bardzo często oferują korzystne ceny za noc, które są znacznie niższe niż te na oficjalnych stronach hotelu. Chcą zorganizować wycieczkę do dużych i znanych miast, musimy jednak pamiętać o tym, że cena noclegu często zależy od jego terminu. Zależność ta jest prosta. Wyższe ceny noclegów oferowane są w okresie wakacyjnym, a także w czasie świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra. Dlatego jeżeli mamy wybór, lepiej zdecydować się na termin, w którym niewiele osób podróżuje, dzięki czemu łatwiej nam będzie znaleźć hotel lub apartament i to w znacznie niższej cenie.

Jeżeli chcemy podróżować naprawdę budżetowo, wówczas raczej na portalach z miejscami noclegowymi nie powinniśmy szukać hoteli ze względu na to, że zazwyczaj oferują one wyższe ceny noclegów niż na przykład właściciele prywatnych kwater. Podróżując budżetowo, warto więc zwracać uwagę na portalach rezerwacyjnych na oferty prywatne. Należy zachować przy tym jednak szczególną ostrożność i zawsze weryfikować czy mamy do czynienia z faktycznym właścicielem nieruchomości. Wybierając się na wakacje do często uczęszczanych destynacji, na przykład dużych miast, szukajmy noclegu na obrzeżach miasta lub w okolicznych miejscowościach, ponieważ często takie kwatery są dużo tańsze niż te znajdujące się w centrum miasta, a dojazd z okolicznych miejscowości nierzadko nie stanowi problemu i jest tani.

Wypoczynek poza sezonem

Termin naszej podróży ma duży wpływ nie tylko na dostępność atrakcyjnych ofert, ale także ich ceny. Dlatego znacznie większy wybór zarówno wakacji last minute, jak i lotów czy hoteli będziemy mieli, jeżeli zdecydujemy się na wypoczynek poza sezonem. Każda destynacja ma inny zakres dat, w których występuje na danym miejscu wysoki sezon turystyczny. Na przykład polskie morze odwiedzane jest najczęściej od czerwca do września, z kolei europejskie stolice najchętniej odwiedzane są latem, a także w okolicach Sylwestra. Dlatego warto dowiedzieć się kiedy na naszej trasie występuje wysoki sezon turystyczny, by unikać takich terminów i znaleźć najlepszy dla siebie dostosowany do swoich możliwości wypoczynek w czasie, kiedy restauracje nie są pełne, a obiekty noclegowe wręcz szukają turystów, kusząc ich atrakcyjnymi cenami.

Zazwyczaj największy ruch turystyczny notowany jest w wakacje, czyli od czerwca do września, a także w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. W miejscowościach górskich, w których znajdują się na przykład ośrodki narciarskie z kolei zimą. Wypoczynek poza sezonem pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wówczas wszystkie atrakcje turystyczne często normalnie funkcjonują, a my nie musimy czekać w długich kolejkach, by zwiedzić najważniejsze zabytki miast.

Czy można podróżować za darmo?

Wiele osób dysponujących niewielkim budżetem zastanawia się, czy można podróżować za darmo. Jest taka możliwość, jednak wówczas nie jesteśmy na wakacjach, a w pracy. Obecnie coraz więcej obiektów noclegowych, a także biur podróży zatrudnia profesjonalnych testerów, którzy sprawdzają na przykład jakość usług w hotelach i dzielą się swoimi spostrzeżeniami ze swoim pracodawcą. Takie osoby mogą liczyć na darmowe podróżowanie. Również wielu influencerów tworząc kampanie czy dostając zaproszenia na eventy znajdujące się w różnych miejscach od różnych marek, zazwyczaj może liczyć na sfinansowanie takiej podróży, a więc zarówno przelotu, jak i noclegu, a także wyżywienia.

Jeżeli jednak nie planujemy wiązać swojej kariery zawodowej z wymienionymi wcześniej stanowiskami, wówczas możemy poszukać darmowych atrakcji. Bardzo często niektóre miasta udostępniają turystom możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków w niektóre dni. Dlatego wyjeżdżając w dane miejsce, warto wcześniej zaplanować swoje zwiedzanie w taki sposób, by skorzystać właśnie z oferty darmowego zwiedzania wystaw czy zabytków lub ze zniżek, które również obowiązują tylko w niektóre dni.

Dodaj komentarz