Co warto wiedzieć o Głównym Szlaku Beskidzkim?

Sympatycy wycieczek górskich i aktywnego wypoczynku – jeśli jeszcze nie udali się tropem Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, z pewnością powinni to uczynić. Nie jest to propozycja jednodniowego wypadu, a raczej dłuższego urlopu, bowiem długość całej trasy wynosi około 500 kilometrów. Spektakularne, krajobrazowe panoramy i przyjemność z obcowania z naturą to nie wszystko, co czeka miłośników trekkingu i dalekich, pieszych wędrówek na „czerwonym szlaku”.

Najdłuższy szlak górski w Polsce

 

Aby przejść cały Główny Szlak Beskidzki (GSB), podróż należy rozpocząć od miejscowości Ustroń w Beskidzie Śląskim, a zakończyć we wsi Wołosate, znajdującej się w Bieszczadach (lub odwrotnie — wybrać się ze wsi Wołosate, by dotrzeć do Ustronia). Trasa przebiega przez 4 parki narodowe (Babiogórski, Magurski, Gorczański, Bieszczadzki) i aż 10 pasm górskich, a jej długość wynosi około 496 kilometrów. Przemierzając tak długi trakt, należy uzbroić się w odpowiednie wyposażenie: zarówno sprzęt, jak i odzież. Trzeba bowiem przyznać, że jest to szlak dość wymagający. Jednak dźwiganie ciężkiego plecaka i wysiłek fizyczny z pewnością rekompensują przepiękne, górskie widoki. W podróż GSB najlepiej wybrać się latem, aby uniknąć zbyt niskich temperatur i gwałtownych zmian pogody.

Trasa podzielona na kilka etapów

Wprawni zdobywcy szlaków górskich podpowiadają, że kluczem do sukcesu – pokonania GSB – jest wcześniejsze zaplanowanie podróży i podzielenie jej na etapy. Zaopatrzenie się w mapę i przewodnik również okaże się istotną kwestią. Zdarza się bowiem, że w pewnych miejscach Główny Szlak Beskidzki nie jest wystarczająco oznakowany, przez co czasem łatwo się zgubić. Warto też zapoznać się wcześniej z bazą noclegową dostępną na szlaku oraz zarezerwować sobie kilka dni na zwiedzanie ciekawych miejscowości, takich jak Krynica czy Krościenko nad Dunajcem, o których szerzej przeczytasz tutaj. Idąc wyznaczonym szlakiem, z powodzeniem można uzupełnić zapasy żywnościowe. Duża liczba mijanych wiosek lub niewielkich miejscowości, obfitujących w lokalne sklepiki, gwarantuje cykliczne zakupy nie tylko żywności, ale również leków i kosmetyków.

Ciekawostki i atrakcje Głównego Szlaku Beskidzkiego

Oprócz marszu w pięknych okolicznościach przyrody, piechurzy mogą liczyć na szereg atrakcji. Większość z nich znajduje się na trakcie, więc nie trzeba zbaczać z drogi i nadrabiać zaległości. Do najwyżej ocenianych należą Wielka Czantoria, Przełęcz Kubalonka, Soszów oraz Stożek ze schroniskami, Barania Góra, Babia Góra, Przełęcz Lipnicka, Diabelski Kamień i Diabla Dziura, Rezerwat Bukowica oraz urokliwe Jeziorka Duszatyńskie. Jeśli przejście szlaku traktowane jest jako wyzwanie, należy wiedzieć, że dotychczasowy rekord czasowy pokonania GSB wynosi niespełna… 110 godzin. Lepiej jednak dać sobie więcej czasu i sprawić, aby wędrówka była spokojna i przyjemna. Jak podaje m.in. portal Interaktywna.pl, niezliczone ciekawostki geologiczne i przyrodnicze, dzikie zwierzęta, punkty widokowe zapierające dech w piersiach oraz miejscowości pełne zabytków i z ciekawą historią sprawiają, że szlak stanowi nieustający ciąg rozmaitych atrakcji.

Główny Szlak Beskidzki udowadnia, że nie tylko za granicą można przeżyć przygodę swojego życia. Wymaga to dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego przygotowania, jednak długie dni spędzone wśród wspaniałych krajobrazów niewątpliwie warte są zachodu.

Wysportowane, smukłe ciało z pewnością sprzyja dalekim, pieszym wędrówkom na trasach trekkingowych. Dowiedz się, jak dodatkowo o nie zadbać z tekstu: Szczupła sylwetka to znakomity towarzysz podróży. Jak ją uzyskać? (gdziepojechac.pl)

Dodaj komentarz