Turystyka górska

Turystyka górska wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. W Polsce zwolennicy górskich wycieczek zatrzymują się głównie z Zakopanem. Nie wychodzą zbyt wysoko, ale pod opieką przewodnika mogą podziwiać górskie widoki i zdobywać niewielkie szczyty.

Takie wycieczki są organizowane już w szkołach średnich, odpowiednio przygotowani uczniowie mogą chodzić po bezpiecznych szlakach pod okiem swoich nauczycieli. W góry wychodzą także fotografowie, którzy chcą zrobić jakieś ciekawe zdjęcia. Turystyka górska jest uprawiana także przez samotników, którzy lubią samodzielnie wychodzić w góry.

Dla niektórych osób turystyka górska staje się sposobem na życie i sportem, uprawianym przez wiele lat. Jeżdżą oni po całym świecie i starają się zdobywać coraz to wyższe szczyty. Najczęściej nie wychodzą w góry sami, ale towarzyszy im kilku innych wspinaczy, a także tragarze górscy. Tacy ludzie charakteryzują się dużą odpornością na niskie temperatury, dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną.

Ciemną stroną uprawiania turystyki górskiej jest fakt, że należy ona do niebezpiecznych sportów, często kończy się urazami kończyn, czasami wspinacze wpadają w górskie szczeliny, w których nawet kilka dni muszą czekać na pomoc. Nawet najbardziej doświadczeni wspinacze mogą zostać zaskoczeni nagłą zmianą pogody w górach i z powodu zejścia lawiny zostają uwięzieni pod śniegiem, a to jest już bardzo niebezpieczną sytuacją.

Z tego powodu są proszeni przez rodzinę, żeby zrezygnowali z tej formy turystyki i nawet rozstają się z najbliższymi, którzy nie zaakceptowali ich pasji.

Dodaj komentarz