Raj w górach – Ujsoły

Ujsoły to jedna z najpiękniejszych gmin górskich w Polsce. Otoczona ze wszystkich stron górami, sąsiaduje ze Słowacją, urzeka swoim naturalnym pięknem, możliwością rekreacji, ale także bardzo dogodnym położeniem.

Usytuowana w Beskidzie Żywieckim gmina ma dobre połączenie z aglomeracją Katowicką (trzeba przebyć jedynie kilka kilometrów do sąsiedniej gminy, aby wsiąść do pociągu), dzięki czemu stanowi atrakcyjną opcję turystyczną dla wszystkich mieszkańców Śląska, ale również dla tych, którzy mają bezpośrednie połączenie z Katowicami.

Turyści mogą cieszyć się nie tylko spokojem, świeżym powietrzem oraz brakiem hałasu, ale również możliwością wypraw górskich (liczne szlaki turystyczne, łączące się z tymi po stronie słowackiej), uczestnictwa w imprezach folklorystycznych np. regionalnym wypasie owiec, zwiedzania wszelkiej maści zabytków.

Ujsoły urokliwe są zwłaszcza latem, kiedy lokalne imprezy osiągają swoje apogeum. Największą popularnością cieszą się Wawrzyńcowe Hudy – impreza okolicznościowa unikalna na skalę polską. Jej momentem kulminacyjnym jest podpalenie olbrzymiej hudy ( rusztowanie z drzewa wysokie na kilka metrów, przetykane gałęziami) oraz wspólna zabawa przy regionalnej muzyce i tradycyjnym jadle. Wydarzenie to przyciąga nie tylko turystów, ale również zespoły muzyczno-taneczne z całego świata, których występ uświetnia Hudy przez kilka dni.

Duża ilość pensjonatów oraz domków wczasowych sprawia, że znalezienie noclegu to fraszka. Gdy połączymy to z licznymi atrakcjami kulturowymi, jak i sportowymi (duża ilość boisk sportowych, geopark – miejsce, gdzie można wspinać się na ściankę wspinaczkową lub zjechać na linie typu Tyrol) wyłoni się nam obraz miejscowości idealnej pod względem nie tylko turystycznym, ale także rekreacyjnym.

Dodaj komentarz