Niewiele jest miejsc tak pięknych na wakacje, jak polskie góry. Jeżeli już ktoś raz popróbował ich klimatu i niepowtarzalnego piękna, będzie chciał w nie wracać (przynajmniej raz do roku). Co takiego jest w naszych górach, że przyciągają turystów nie tyko z naszego kraju?
Dla nas Polaków, oczywiście, niewątpliwym plusem jest to, że są u nas, że nie musimy daleko jechać, a wypoczynek na pewno nas usatysfakcjonuje. Tylko nie możemy zapominać, że w przypadku gór mówimy o wypoczynku aktywnym. Jeśli oczywiście o góry nam chodzi – bo spacer do Morskiego Oka czy wejście na Górę Parkową to jeszcze nie są wakacje w górach.
A oprócz położenia geograficznego w górach przyciąga to, co oczywiste – piękne widoki, wielkie przestrzenie, niesamowite skały, dzikie kozice, stawy połyskujące w słońcu. A wszystko dynamicznie się zmieniające – w zależności od pory roku i od godziny. Ten dynamizm zmian nie zawsze jest pożądany i dlatego musimy pakować do plecaków kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe – bo nigdzie indziej pogoda nie zmienia się tak szybko, jak właśnie w górach.
Jeśli chodzi o liczbę turystów to zależy, co preferujemy. Ci, którym naprawdę chodzi o wyprawy wysokogórskie omijają wakacyjne terminy, a jeżeli już wtedy wyjeżdżają, to na wycieczki wyruszają bladym świtem – po pierwsze dlatego, żeby jak najwięcej zdobyć, a po drugie – dlatego, by uniknąć korków spowodowanych przez „niedzielnych” zdobywców szczytów.
Majestat skał, piękno widoków, zieleń sosen, szum wiatru, kręte i strome ścieżki, połyskliwe jeziora i klimatyczne schroniska – to właśnie to, co przyciąga w górach i co można opisać. Cała reszta tego magnetyzmu kryje się w tym, co nie do opisania, co trzeba przeżyć i doświadczyć na własnej skórze.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.