Jakie są najczęściej spotykane rodzaje kont bankowych?

Konto w banku to jedno z podstawowych narzędzi do poruszania się we współczesnym świecie. Zdecydowanie bardzo ciężko jest wyobrazić sobie wiele z naszych codziennych czynności, jeśli do ich wykonania nie moglibyśmy użyć konta bankowego czy dołączonej do niego karty. Często jednak, nie zastanawiamy się nad tym, jakie funkcjonalności są w stanie zapewnić nam, różne rodzaje kont dostępne obecnie na rynku, postanowiliśmy więc zebrać najpotrzebniejsze informacje w jednym miejscu. Jakie są rodzaje kont bankowych i co mogą nam zaoferować? Zapraszamy do lektury!

Konto w banku – nasze podstawowe narzędzie finansowe

W obecnym świecie, bardzo trudno jest wyobrazić sobie scenariusz, w którym jakaś osoba skutecznie unika założenia konta w banku. Teoretycznie można tak zrobić, ponieważ posiadanie rachunku w jednej z instytucji finansowych nie jest obowiązkowe, jednak praktyka pokazuje nam, że może być niezwykle przydatne. O ile, obok kredytów, jedną z podstawowych funkcji banków od zawsze było przechowywanie środków swoich klientów, to obecnie konta oferują nam znacznie więcej. Możemy oszczędzać na nich pieniądze, czy nawet wziąć kredyt, dysponując jedynie kontem w banku, o czym szerzej można przeczytać pod tym linkiem: https://askredyt.pl/porady/pozyczka-internet-konto-bankowe/. Zastanówmy się więc, jakie są rodzaje kont w banku i co mogą nam one zaoferować.

Konto osobiste

To najbardziej podstawowy rachunek, jaki możemy otworzyć w banku. Służy do użytku osobom fizycznym, które za jego pomocą mogą otrzymywać i przechowywać wynagrodzenie, które dostają za pracę zarobkową (z wykluczeniem przychodu wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej). Najczęściej konta osobiste niewiele nas kosztują, jeśli chodzi o kwestię ich otwarcia i prowadzenia, czasami nawet koszty z tym związane są zredukowane do zera, jednak wynika z tego też to, że takie konta zazwyczaj są słabo oprocentowane, lub w ogóle nie mają takiej funkcjonalności.

Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe, to drugie najpopularniejsze rodzaje kont. Oferują podobną funkcjonalność do kont osobistych, jednakże środki które na nich odłożymy, są oprocentowane w skali roku. Jeśli nie będziemy więc ich „ruszać”, jest szansa że stan naszego posiadania na koncie oszczędnościowym wzrośnie.

Konto firmowe

Jest to rodzaj konta, które jest „podpięte” pod działalność gospodarczą, ponieważ zgodnie z prawem, obowiązującym w naszym kraju, każde legalne przedsiębiorstwo, powinno otrzymywać zapłatę za swoje usługi właśnie na rachunek firmowy. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, jest łączenie konta firmowego z kartą kredytową, co pozwala na zachowanie ciągłości pracy przedsiębiorstwa w każdych warunkach.

Konto walutowe

To szczególny rodzaj konta, który zakładamy z myślą o dokonywaniu transakcji i trzymania na nim konkretnej waluty. Przydatne dla osób, które wynagrodzenie za otrzymywaną pracę otrzymują w innej walucie niż złoty, lub dla kogoś kto posiada kredyt w obcej walucie.

Konta dla młodzieży, konta dla dzieci

W wielu bankach znajdziemy rozwiązania, które pomagają osobom w konkretnym przedziale wiekowym stawiać swoje pierwsze kroki w świecie finansów i prowadzenia konta. Są to właśnie konta dla młodych, najczęściej darmowe do momentu, kiedy posiadacz rachunku nie przekroczy wcześniej ustalonego limitu wieku.

Dodaj komentarz