Przewodnik górski – jak nim zostać?

Praca jako przewodnik górski to idealny zawód dla osób, które kochają górskie wycieczki oraz kontakt z naturą. Jakie kwalifikacje oraz umiejętności trzeba posiadać, aby się tym zajmować? Podpowiadamy.

Wymagania podstawowe dla przewodnika górskiego

Istnieją trzy ogólne wymagania, które pozwalają pracować w tym zawodzie. Pierwszą i dość oczywistą kwestią jest pełnoletność. Musi być to także osoba niekaralna. Ostatnim wymogiem jest wykształcenie minimum średnie.

Taka osoba może przystąpić do kursu, który obejmuje kwestie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Warto zauważyć, że dotyczą one konkretnego obszaru w którym będzie wykonywana w przyszłości praca. Oznacza to, że wybierając szkolenie warto już na początek sprecyzować to jakie masywy górskie nas interesują.

 

Jak wygląda szkolenie na przewodnika górskiego?

Warto na początek zwrócić szczególną uwagę na jakość szkolenia, które musi odpowiadać aktualnym potrzebom państwowych egzaminów, które odbywają się przed komisją powołaną przez marszałka województwa. Z tego też względu warto upewnić się, że jest ono oficjalnie wpisane na listę szkoleń i kursów w wojewódzkim rejestrze oraz prowadzone jest przez doświadczonego przewodnika.

Istnieją trzy klasy przewodników górskich. Najniższa to III klasa, która uprawnia do poruszania się z turystami wyłącznie po szlakach turystycznych. Nieco wyżej, a więc II klasa to możliwość zbaczania z wytyczonych ścieżek do obszarów o III stopniu trudności w lecie oraz II stopniu w zimie. Jak łatwo się domyśleć, najwyższa I klasa daje przewodnikom najwięcej możliwości. Aby osiągnąć najwyższy poziom trzeba na początek przystąpić do podstawowego kursu, aby następnie zapisać się do pozostałych szkoleń uzupełniających, które kończą się egzaminem.

W przypadku kursu na III klasę przewodnika górskiego, szkolenie podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej kolejności kandydaci zapoznają się z wiedzą z zakresu przyrody występującej w konkretnym masywie górskim, na przykład w Tatrach. Poznają topografię gór, uczą się udzielać pierwszej pomocy, nabywają cenne zdolności związane z szacowaniem położenia oraz korzystaniem z różnych urządzeń i sprzętów nawigacyjnych. Muszą także poznać kwestie prawne dotyczące różnorakich zagadnień turystycznych.

Druga część kursu to kwestie praktyczne, które wymagają od kandydatów do wykonywania tego zawodu wyjścia w teren. Tutaj dużą wagę przywiązuje się do samodzielnej nawigacji w terenie i umiejętności przewidywania zdarzeń takich jak na przykład lawiny. Nabyta wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest w tym momencie sprawdzana przez osobę prowadzącą kurs. W trakcie szkolenia praktycznego dodatkowym, nieobowiązkowym elementem jest możliwość nabycia zdolności prowadzenia narciarstwa wysokogórskiego.

Jakie umiejętności posiada przewodnik górski?

Osoba wykonująca rzeczony zawód musi umieć udzielać turystom wyczerpującej i fachowej wiedzy dotyczącej konkretnego masywu górskiego. Musi więc znać doskonale dany obszar oraz wie czego może się po nim spodziewać. Sprawuje opiekę nad turystami oraz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo każdej pojedynczej osobie w grupie, w tym zna się doskonale na udzielaniu pierwszej pomocy.

Więcej na temat możliwości znalezienia pracy w różnorakich innych zawodach można przeczytać w artykule dotyczącym miasta Radom pod adresem http://www.mojradom.pl/spada-bezrobocie-w-radomiu-rosnie-ilosc-ofert-o-prace/.

Dodaj komentarz