Wyprawa na skałki? Oto, co koniecznie musisz ze sobą zabrać

Wspinaczka górska różni się nieco od tej na ściance. Ze względu na warunki konieczne jest zabranie ze sobą większej ilości sprzętu i lepsze przygotowanie. Ostatecznie jednak – jeśli zabierzemy wszystko, co niezbędne – wyprawa wspinaczkowa w góry to doskonały sposób na spędzenie czasu. Możemy wybrać się na taką wycieczkę w towarzystwie przyjaciół lub drugiej połówki.

Wspaniały sport, jakim jest wspinaczka w górach pozwala rozwinąć się pod wieloma względami. Spędzamy aktywnie czas na świeżym powietrzu, a przy okazji możemy podziwiać niesamowite widoki. Górski krajobraz jest niesamowity – podobnie jak klimat i atmosfera, które panują w regionie. Nie możemy jednak udać się na wyprawę bez odpowiedniego przygotowania. Jaki sprzęt powinniśmy ze sobą zabrać, aby nie zaskoczyły nas żadne utrudnienia po dotarciu na miejsce? Oto lista niezbędnego wyposażenia każdego pasjonata górskich wspinaczek.

Niezbędnik wspinacza – co trzeba zabrać ze sobą na wspinaczkę górską?

Bezpieczeństwo i komfort są najważniejszymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wspinaczki. Absolutną podstawą są buty do wspinaczki i rękawiczki. Dzięki nim zabezpieczymy się przed bolesnymi otarciami i poślizgnięciami, które mogą prowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Będziemy jednak potrzebować o wiele więcej. Jaki sprzęt wspinaczkowy należy ze sobą zabrać, aby zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – asekuracja wspinaczkowa

Podstawowym elementem asekuracyjnym podczas wspinaczki jest uprząż. To właśnie ona stanowi fundament naszej asekuracji. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na komfort. Wpływ na nią mają takie parametry jak rozmiar, konstrukcja czy podszycie. Do uprzęży będziemy musieli dołączyć również przyrząd asekuracyjny – przynajmniej w wersji podstawowej. Te elementy wyposażenia możemy znaleźć chociażby w sklepie internetowym Decathlon.

Koniecznie musimy ze sobą zabrać również różnego rodzaju akcesoria. Będą to oczywiście karabinki, które pozwalają zabezpieczyć się przed upadkiem i uniknąć uszkodzenia liny. Warto zastanowić się nad zakupem karabinku z automatycznym zamkiem. Jego użytkowanie jest znacznie wygodniejsze.

Innym ważnym elementem wyposażenia są ekspresy wspinaczkowe, czyli dolna asekuracja. Przyjmuje się, że każdy amator wspinaczek powinien mieć przy sobie co najmniej pięć sztuk. Optymalną ilością będzie jednak osiem sztuk, ponieważ pozwoli to poradzić sobie w nawet najtrudniejszych warunkach.

Ostatnimi dwoma punktami, które koniecznie muszą znaleźć się w naszym plecaku są kask wspinaczkowy i lina. Pozwolą one nam ostatecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo i uniknąć dotkliwych urazów – o które nietrudno podczas wspinaczki.

Gdy zaopatrzyliśmy się już we wszystkie wyżej wymienione elementy wyposażenie – pozostaje jedynie wybrać trasę. Jeśli jesteśmy dopiero początkującymi, lepiej udajmy się w nieco mniej wymagającą lokalizację. Zaproponujmy udział w wyjeździe przyjacielowi, który jest nieco bardziej doświadczony – z pewnością będzie on miał dla nas cenne rady i pomoże nam zadbać o kwestie bezpieczeństwa podczas wyprawy.

Dodaj komentarz