Niezbędny ekwipunek podczas wycieczki w góry

Wyjeżdżając na górską wycieczkę, często zastanawiamy się jaka zastanie nas pogoda, jak będzie wyglądał nasz szlak oraz czy mamy wszystkie potrzebne rzeczy ze sobą. Aby być pewnym, że żadne warunki nam nie zagrożą, warto być zaopatrzonym w odpowiedni ekwipunek oraz sprawdzać pogodę dla rejonu, w który się wybieramy. Dobierając elementy wyposażenia, powinniśmy zwłaszcza zwracać uwagę na buty, kurtkę oraz plecak jakie zabieramy, gdyż to właśnie te elementy mogą nas uchronić przed przemoknięciem, kontuzjami czy innymi problemami natury logistycznej.

Buty trekkingowe

Podstawą każdej udanej górskiej wycieczki, jest posiadanie sprawdzonych i wygodnych butów trekkingowych. To bardzo ważne żeby nasze obuwie było uprzednio przetestowane. Kupno bardzo drogich butów trekkingowych, które polecał nam sprzedawca w sklepie może się okazać niewystarczające, aby nasza wycieczka nie skończyła się kontuzją, otarciami czy pęcherzami na stopach. Ważne jest, aby uprzednio buty rozchodzić, sprawdzić w terenie, gdyż na górskich szlakach nie będzie już czasu na eksperymenty. Z zakrwawionymi stopami trudno może być nam zejść ze szczytu i dotrzeć do cywilizacji, dlatego bezwzględnie powinniśmy zabierać już sprawdzone obuwie w góry. Oczywiście powinny być to buty stricte służące do chodzenia po górach, ze wzmocnioną podeszwą, która posiada charakterystyczny bieżnik pomagający nam poruszać się w błocie. Wysokość buta jest ściśle związana z rodzajem gór w jakich odbywamy nasze wycieczki. Skaliste trudne technicznie ścieżki w Tatrach czy Karkonoszach, lepiej pokonywać w butach z wyższą cholewką, taką która osłoni naszą kostkę. Buty bez dodatkowej wysokiej cholewki polecaną są na ścieżki bardziej leśne, są one wygodniejsze i służą do szybszego pokonywania odległości, ale nie zabezpieczą nas one równie dobrze, ponadto jest to raczej obuwie na lato.

zwiedzanie gor

Kurtka wodoodporna

Kurtka wodoodporna to jeden z najtrudniejszych elementów do dobrania na wycieczkę górską. Okrycia, które w 100% zabezpieczą nas przed deszczem, a przy okazji są wykonane z wiatroodpornego materiału i oddychające, są niesamowicie drogie, a często wykonane z materiałów, które szybko ulegają degradacji i tracą swoje właściwości. Tańszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie przyjęcie taktyki ubierania się w góry na cebulkę, gdzie dokładamy kolejne warstwy odzieży i w przypadku obfitego deszczu, ostatnią naszą deską ratunku będzie założenie wodoodpornej kurki w postaci gumowego płaszczyka. To rozwiązanie zapewni nam ochronę przed deszczem, jednak brak oddychającej powłoki może powodować, że będziemy się bardzo szybko pocić i nagrzewać. Dlatego tego typu kurtki stosujemy, gdy opady są już naprawdę intensywne. W przypadku kurtek membranowych musimy pamiętać o tym żeby prać je zgodnie z metką, gdyż błędne przeprowadzenie tego procesu może nas kosztować zepsucie właściwości kurtki.

Plecak turystyczny

W przypadku plecaka jego podstawową cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest jego wielkość. Jeżeli jedziemy na 2 dniową wycieczkę idealnym rozwiązaniem będzie plecak 30 l (więcej o wyborze plecaka przeczytasz w tym artykule https://nawakacje.eu/rankingi/najlepszy-plecak-turystyczny-30l/). Natomiast jeżeli wybieramy się na prawdziwą górską ekspedycję, która ma potrwać tydzień to musimy rozważyć zakup plecaka około 60-70 l. Na jednodniówkę możemy wykorzystać plecak o pojemności nawet poniżej 20 l. Przy wyborze plecaka warto zwracać uwagę na system noszenia, który powinien być wygodny, a szelki szerokie, tak żeby nie wbijały nam się w ramiona. Ponadto powinniśmy się zastanowić jakie kieszenie w plecaku są dla nas wygodne oraz czy potrzebujemy dodatkowych tasiemek na zewnątrz plecaka, tak żeby możliwe było przytroczenie dodatkowego ekwipunku jak np. śpiwora czy kurtki.

Dodaj komentarz