Korona Gór Polski od ponad dwudziestu lat cieszy się niezwykłą popularnością. Wielu piechurów za cel obiera sobie zdobycie wszystkich 28 szczytów. Jest to dla nich pewien sposób na życie, pasja, a także spełnianie swoich marzeń i pokonywanie wewnętrznych barier. Jakie zatem szczyty należą do tego zestawienia? Odpowiedź w poniższym artykule.
Czym jest Korona Gór Polski?
Korona Gór Polski jest wyjątkowym i pasjonującym wyzwaniem dla miłośników górskich wędrówek, zaproponowanym w 1997 roku przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w magazynie „Poznaj swój kraj”. Głównym celem Korony było przede wszystkim zwrócenie uwagi na góry poza Tatrami oraz zachęcenie do odkrywania ich uroków i bogactwa przyrody, geologii, geografii i historii.
W pierwotnym założeniu, aby ukończyć Koronę Gór Polski, należało zdobyć najwyższe szczyty poszczególnych pasm górskich w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że chociaż Tatry cieszą się największą popularnością wśród polskich gór, to Korona skupiała się na mniej znanych rejonach, które również kryją w sobie niesamowite krajobrazy i atrakcje turystyczne.
Wyprawa po Koronie pozwalała turystom nie tylko na aktywny wypoczynek, ale także na odkrywanie tajemnic górskiej przyrody, unikalnej flory i fauny, oraz na zrozumienie geologicznych i geograficznych procesów, które przez wieki ukształtowały te tereny. Wielu entuzjastów Korony Gór Polski podkreślało, że to wyzwanie pozwalało im spojrzeć na Polskę z zupełnie innej perspektywy, odkryć piękno dzikich krajobrazów i przybliżyć się do natury.
Jak wygląda lista szczytów Korony Gór Polski?
Lista obejmuje aż 28 szczytów, które rozłożone są w kilku pasach górskich. Idąc od najwyższych pasm, na pierwszym miejscu królują Rysy, położone w Tatrach. Są one wierzchołkiem granicznym pomiędzy terytorium Polski a Słowacji. Wznoszą się na wysokość 2499 m n.p.m. Kolejna jest Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, która położona jest na 1725 metrach. Z kolei w Karkonoszach znajdziemy Śnieżkę, która wznosi się na 1603 metrach. Zalicza się do tego również tak zwany Śnieżnik w Masywie Śnieżka, który usytuowany jest na 1425. metrze n.p.m. Fani Bieszczad będą zadowoleni, ponieważ w tamtych rejonach łatwym szlakiem można zdobyć Tarnicę (1346 m n.p.m). Dalej jest Turbacz (1310 m n.p.m), Radziejowa w Beskidzie Sądeckim (1266 m n.p.m), Skrzyczne w Beskidzie Śląskim (1257 m n.p.m) i Mogielica w Beskidzie Wyspowym (1171 m n.p.m). Czołową dziesiątkę zamyka Wysoka Kopa w Górach Izerskich, która wznosi się na 1126 metrach n.p.m.
Kolejnym wierzchołkiem granicznym jest Rudawiec w Górach Bialskich, który usytuowany jest na 1106 metrach, a także Orlica w Górach Orlickich (1084 m n.p.m). Dalej możemy iść szlakiem turystycznym na Wysoką, zwaną także Wysokimi Skałkami w Pieninach (1050 m n.p.m) oraz Wielką Sowę (1015 m n.p.m). W Beskidzie Niskim znajdziemy także Lackową, która jest już położona niżej niż na tysiącu metrów (997 m n.p.m). Z kolei w Górach Złotych mamy Kowadło (989 m n.p.m), Jagodną w Górach Bystrzyckich (977 m n.p.m), a także Skalnik usytuowany w Rudawach Janowickich (945 m n.p.m). Przepięknie prezentuje się także Waligóra w Górach Kamiennych, której wysokość to 936 metry n.p.m oraz Czupel w Beskidzie Małym (933 m n.p.m).
Dla fanów jeszcze niższych szczytów dostępny jest Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych (919 m n.p.m), a także Lubomir w Beskidzie Makowskim (904 m n.p.m). Kolejnym, lecz nieco niższym wierzchołkiem granicznym jest Biskupia Kopa w Górach Opawskich, który leży na 889. metrze. Jeszcze niżej możemy wejść na Chełmiec w Górach Wałbrzyskich (851 m n.p.m), Kłodzką Górę w Górach Bardzkich (765 m n.p.m), Skopiec w Górach Kaczkawskich (724 m n.p.m) czy Ślężę w Masywie Ślęży (718 m n.p.m). Całą listę dopełnia Łysica w Górach Świętokrzyskich (614 m n.p.m).
Korona Gór Polski – jak ją zdobyć?
Warto wiedzieć, że aby zdobyć Koronę Gór Polski, można to zrobić w dwojaki sposób. Można wybrać sposób nieoficjalny i zbierać szczyty tylko dla siebie, jak to robimy obecnie. Alternatywnie, jeśli preferujesz wyzwania, istnieje bardziej oficjalna droga, która nagradza osiągnięcie dyplomem, odznaką i prestiżem, dlatego w 1997 roku powstała inicjatywa Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, skierowana do osób, które cenią takie wyzwania.
Przez ponad 20 lat działalności Klubu, ponad 36 tysięcy turystów podjęło się wyzwania Korony, w tym nie tylko mieszkańcy Polski, ale także turyści z pobliskich państw – między innymi Szwecji, Czech, Wielkiej Brytanii czy Rosji. Wszystkich, którzy ukończyli projekt, czyli zdobyli wszystkie wymagane szczyty, odznaczono specjalnym wyróżnieniem. Liczba odznaczonych osób sięga już przeszło 2260. Wpisowe do klubu to wydatek jedynie 35 złotych, a za specjalną książeczkę trzeba zapłacić 5 złotych. Ewentualna opłata za wysyłkę zwrotną to 12 zł, a odznaka klubowa to koszt 15 złotych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.