Skalne miasto w Czechach — jak dojechać i zwiedzać?

Czesi od zawsze mogli chwalić się przepięknymi i malowniczymi krajobrazami. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej polskich turystów chce wybrać się w te piękne, skalne masywy. Jak najłatwiej dotrzeć do skalnego miasta w Czechach i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania? Odpowiedź w poniższym artykule.

Dlaczego warto odwiedzić skalne miasto w Czechach?

Skalne Miasto, znane także jako Adršpašsko-Teplické skály, było już od średniowiecza znane lokalnej ludności i szlachcie, które budowały zamki w tej okolicy. Jednak prawdziwe zainteresowanie tym miejscem narodziło się w XVIII i XIX wieku. W tych czasach zaczęła się rozwijać turystyka, a ludzie zaczęli interesować się okolicą oraz jej zabytkami.

Wpływ na popularność Skalnego Miasta miało kilka czynników. Po pierwsze, w tamtym okresie zaczęto bardziej doceniać walory turystyczne i kulturowe najbliższej okolicy. Po drugie, romantyczne dusze poetów i artystów szukały inspiracji w fantastycznym labiryncie skalnym z zamkowymi ruinami i pradawnym lasem. Po trzecie, w 1824 roku wielki pożar na terenie Teplickich Skał odsłonił najbardziej niedostępne części, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca.

Wiek XX przyniósł eksplozję zainteresowania turystyką wspinaczkową, co zaowocowało utworzeniem rezerwatu Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály oraz wytyczeniem szlaków i rozbudową infrastruktury turystycznej. Dzięki temu Skalne Miasto stało się popularnym celem zarówno dla turystów, jak i wspinaczy, przyciągając wielu sławnych gości, takich jak August II Mocny, Józef II czy Wolfgang Goethe.

Jak dojechać do Skalnego Miasta? Kilka wskazówek

Mimo że Skalne Miasto leży niedaleko od granicy z Polską, najlepszą opcją dojazdu pozostają własne „cztery kółka”. Możemy również skorzystać z oferty lokalnego biura podróży. Wiele takich placówek w Kotlinie Kłodzkiej, na Śląsku czy w Sudetach regularnie organizuje wycieczki do Adrspach.

Jeśli jednak nie posiadamy samochodu, a chcemy zwiedzać na własną rękę, to nic z straconego – są przynajmniej trzy możliwości na dotarcie do tego pięknego rezerwatu. Najwygodniejszym środkiem transportu jest pociąg obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie, który dowiezie nas do stacji Adršpach z kilku miast: Wrocławia, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. Niestety, kursuje on tylko w sezonie letnim, rozpoczynając od kwietnia.

Kolejnym z połączeń jest droga przez Kotlinę Kłodzką – musimy kierować się do miasta Nachod. Tam wsiadamy w pociąg bądź autobus do miasta Teplice nad Metují. Większość pociągów z Nachodu jedzie do Borumova, w Teplicach stają tylko na stacji oddalonej o około 4 kilometry od wejścia do rezerwatu. Jeśli więc chcemy dojechać do miejscowości Adršpach lub do stacji Teplice nad Metují skály musimy tam zmienić pociąg. Nie powinno być z tym problemu, gdyż większość kursów jest skomunikowana. Pamiętajmy jednak o tym, że część z lokalnych kolei posiada przystanki na żądanie.

Druga opcja dotarcia do Skalnego Miasta Adrspach przeznaczona jest dla turystów uwielbiających wycieczki piesze i nieobawiających się wyzwań. Za naszą bazę powinniśmy obrać polskie miasteczko Chełmsko Śląskie. Z samego rana ruszamy szlakiem do dawnego przejścia granicznego Libna. Po kilkuset metrach za granicą skręcamy ostro w prawo i kierujemy się do miejscowości Horní Adršpach. Stamtąd już tylko jedna stacja kolejowa dzieli nas od wejścia do Skalnego Miasta. Cała trasa z Chełmska Śląskiego do Horní Adršpach to tylko 7,5 kilometra.

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to parking znajduje się zaraz przy czeskiej atrakcji. Cennik biletów wstępu można znaleźć na oficjalnej stronie, gdzie można również zamówić bilety online. Na miejscu czekają na nas przepiękne formacje skalne, wodospady, gotyckie bramy i korony gór, które otaczają zarówno zielony szlak, jak i żółty szlak niedaleko polskiej granicy. Nie można zapomnieć również o niezliczonej liczbie jeziorek i naturalnych schodów, które zapierają dech w piersiach. Można również zwiedzić oba skalne miasta za pomocą łódki i rejsu przez malownicze jeziora.

Dodaj komentarz