Jak przygotować się na kemping?

Biwakowanie to niesamowita forma turystycznego wypoczynku, o której wiele osób marzyło jako dziecko. To właśnie spanie pod namiotem z rodziną i przyjaciółmi, opowiadanie sobie niesamowitych historii, pieczenie ulubionych potraw tworzą niezapomniane wspomnienia. Jednak, by cieszyć się tym doświadczeniem, musisz pamiętać o kilku istotnych rzeczach oraz odpowiednio wyposażyć się w sprzęt biwakowy. Zatem – co zabrać na kemping? Odpowiedzi na to pytanie oraz listę rzeczy znajdziesz poniżej.

Jaki namiot i śpiwór najlepiej wybrać?

Namiot to zawsze niezbędny element wyposażenia podczas każdej biwakowej wyprawy. Stanowi nasz drugi dom, który zapewnia schronienie i prywatność. Jego wybór zależy od tego, czy podróżujemy w pojedynkę lub w dwie osoby, czy też wybieramy się na rodzinny biwak. W każdym przypadku komfortowy sen jest jednak kluczowy.

Jeśli wybieramy się na camping samochodem, warto jest wybrać nieco większy namiot, który spokojnie pomieści rodzinę w modelu 2+2. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ często duże namioty mają oddzielną sypialnię, przedsionek czy nawet miejsce na przechowywanie butów.

Jeśli jednak wyruszamy w pojedynkę bądź z partnerem, a cały sprzęt będzie przenoszony w plecaku, musimy zwrócić uwagę na wagę i rozmiar namiotu. Namiot dla 2 lub 3 osób będzie odpowiedni, a jego waga nie powinna przekraczać 4 kilogramów, by nie obciążać nadmiernie pleców. Otwory wentylacyjne są ważne, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i uniknąć skraplania się pary wodnej na ściankach namiotu. Jeśli masz taką możliwość, lepiej wybrać namiot z dwoma wejściami, co ułatwi wygodne korzystanie z przestrzeni dla dwóch osób. Kieszonki na drobiazgi i haczyk do powieszenia lampki to tylko dodatkowy atut.

Wodoodporność podłogi i tropiku jest także istotna, ale wybierając namiot renomowanego producenta, możemy być pewni, że w środku zawsze będzie sucho. Ponadto aby zapewnić sobie komfort podczas snu, warto pamiętać o odpowiednim materacu lub karimacie. Dzięki temu odpoczynek na łonie natury będzie przyjemny i regenerujący. Warto zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie, by cieszyć się każdym biwakowym doświadczeniem.

Wakacje na kempingu – lista przydatnych rzeczy do gotowania

Odpowiednio dobrany namiot czy materac to jednak niejedyne rzeczy, które będą zapewniać nam niezapomniany wyjazd na kemping. W trakcie tego typu wyprawy musimy również zadbać o nasze żołądki. Aby mieć pewność, że nic nie wypadnie nam z głowy, warto mieć listę rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w naszej kuchennej części. Przede wszystkim warto zabrać pod namiot przenośną kuchenkę , która przyda nam się do gotowania wody czy pieczenia oraz smażenia poszczególnych potraw. Bardzo często wybierana jest gazowa kuchenka turystyczna ze względu na brak konieczności podłączania jej do prądu. Jeśli jednak będziemy spali na polu, gdzie jest mnóstwo przyczep i dostęp do stałej elektryczności, możemy również wybrać i taki model.

W celu przechowywania prowiantu w odpowiedniej temperaturze, nie możemy także zapomnieć o lodówce. Dobrze jest wybrać odpowiednio niską wagę całej konstrukcji, aby w razie konieczności nie musieć jej dźwigać. Obecnie na rynku w sprzedaży jest wiele modeli oraz wariantów kolorystycznych, dlatego można wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Z pewnością przydadzą się również talerze oraz sztućce. Ponownie dużo zależy do tego, czy planujemy na kemping jechać samochodem czy wybieramy się tam pieszo. Jeśli korzystamy z auta, można zainwestować w lepszej jakości zastawy. W przypadku podróżowania z plecakiem, zdecydowanie lepiej sprawdzą się papierowe talerze czy kubki. To samo tyczy się garnków.

Co jeszcze warto zabrać na kempingowy wyjazd?

Podczas biwaku pod namiotem należy również pamiętać również o odpowiedniej higienie osobistej. Nie trzeba zabierać całej łazienki do lasu, a wystarczy kilka niezbędnych rzeczy. Przydatne będą ręcznik szybkoschnący oraz kosmetyczka z najpotrzebniejszymi przyborami, najlepiej w małych opakowaniach, które można znaleźć w drogeriach w postaci próbek i mini kosmetyków. Warto mieć tam leki przeciwbólowe czy inne, które w danym momencie są nam potrzebne.

W przypadku dłuższych biwaków z dala od cywilizacji, warto mieć przenośny prysznic turystyczny. Wystarczy go zalać wodą i zawiesić w nasłonecznionym miejscu, aby wieczorem móc cieszyć się luksusową kąpielą. Chusteczki nawilżane przydadzą się do odświeżenia czy wytarcia rąk w ciągu dnia. Apteczka turystyczna pierwszej pomocy jest kolejnym nieodzownym elementem ekwipunku. Ważne jest, aby zawierała sprawdzone i uzupełnione po każdym użyciu środki, które mogą być przydatne w nagłych sytuacjach, a nawet uratować życie. Warto mieć tam leki przeciwbólowe czy inne, które w danym momencie są nam potrzebne.

Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w inne akcesoria biwakowe, takie jak oświetlenie w postaci czołówki i lampki podwieszanej w namiocie, scyzoryk lub multitool. Do podładowania telefonu z pewnością przyda się powerbank, a zapałki, zapalniczkę lub krzesiwo dobrze mieć w przypadku leśnych wędrówek. Jeśli zamierzamy na dłużej zostać na wybranym kempingu, możemy także zabrać krzesła oraz składany stolik.

 

Dodaj komentarz