Obecnie coraz częściej stosuje się taki termin jak nauka w terenie. I nie odnosi się on tylko do poznawania przyrody, ale również umiejętności, których nabywamy na świeżym powietrzu, a potem wykorzystujemy je w codziennych czynnościach, np. pracy. Czego nauczymy się dzięki górskim wędrówkom? Podpowiadamy.
Wycieczki w góry, a nauka kompetencji twardych
Często wchodząc na ogłoszenia dotyczące zatrudnienia, np. oferty pracy we Wrocławiu, w wymaganiach pracodawca zaznacza rodzaj kompetencji, które są mile widziane i przydadzą się nam na danym stanowisku.
Kompetencje twarde to te, które odpowiadają za poziom naszego doświadczenia w danej dziedzinie i branży. Odnoszą się również do umiejętności praktycznych. Dlatego tak często wchodząc na ogłoszenia praca, przeczytać możemy, że kandydat powinien umieć obsługiwać program excel lub mieć prawo jazdy kat. B. Jakie ma to przełożenie jeśli, chodzi o wędrówki górskie? Co ciekawe, spacerując po szlakach, również nabywamy pewnego rodzaju kompetencji twardych, które przydadzą się nam np. w branży turystycznej. W ten sposób przygotowujemy się do pracy w biurze podróży, jako przewodnik, pilot wycieczek bądź rezydent turystyczny. Często zrobienie kursu może nie wystarczyć. Ważna jest znajomość terenu i ewentualnych niebezpieczeństw, które mogą spotkać nas na terenach górskich. Najprawdopodobniej nikt nie pokaże krajobrazu lepiej niż osoba, która zna teren, a jej pasją są właśnie wędrówki po szlakach.
Często sympatycy takiego spędzania czasu robią zdjęcia napotkanym widokom, a więc bardzo możliwe, że taka osoba zna się również na graficznej obróbce fotografii. Co więcej, zazwyczaj prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, dzieląc się swoją pasją i zamiłowaniem do górskich wypraw. Więc pewnie znane są jej tajniki internetowego marketingu i pozyskiwania nowych obserwujących.
Kompetencje miękkie
To umiejętności związane z osobowością człowieka i wszystkie cechy charakteru, które pomogą mu na ścieżce zawodowej. Biorąc pod uwagę górskie wędrówki, na szczególne wyróżnienie zasługuje zarządzanie czasem oraz organizacja wypraw.
To często na organizatorze wycieczki ciąży odpowiedzialność tego, aby zejść ze szlaków o odpowiedniej godzinie, tak aby nie wędrować po ciemku. Musi on również sprawdzić, czy każdy towarzysz podróży ma odpowiedni strój oraz wyposażenie. W górach często ćwiczy się logiczne myślenie, wybierając szlaki odpowiednie do kondycji pozostałych uczestników wyprawy. Spacery po górach uczą również przystosowywania się do zmieniających warunków.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.