Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne

Planując wyjazd w polskie góry, większość turystów stawia na znane kierunki, takie jak Tatry, Pieniny lub Bieszczady. W naszym kraju znajduje się jednak wiele mniej znanych pasm górskich, które wcale nie odstają pod kątem atrakcyjności od popularnych miejscówek. Jednym z takich rejonów są Góry Izerskie. Położone się one tuż obok Karkonoszy, w niedalekiej odległości m.in. od Szklarskiej Poręby. Co mają do zaoferowania? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Gdzie są położone Góry Izerskie?

Góry Izerskie… Nazwa niby znajoma, jednak wiele osób nie potrafi wskazać, gdzie dokładnie leżą. Dla niewtajemniczonych – jest to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, które znajduje się na granicy Polski i Czech. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska, a od zachodu zamknięte jest Bramą Łużycką. Głównymi ośrodkami turystycznymi polskiej części Gór Izerskich są Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Jakuszyce oraz Mirsk. To właśnie tam turyści odwiedzający ten piękny region najczęściej rezerwują miejsca noclegowe.

Wysoka Kopa, Przednia Kopa i Stóg Izerski, czyli najwyższe szczyty po polskiej stronie pasma górskiego

Na Góry Izerskie składają się długie i wąskie wzniesienia zwane „grzbietami”, które przebiegają z północnego zachodu na południowy wschód. Po polskiej stronie gór największy jest tzw. Wysoki Grzbiet, w skład którego wchodzi najwyższy szczyt Gór Izerskich, czyli Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski. Oprócz niego w grzbiecie znajdziemy takie popularne wzniesienia jak m.in. Przednią Kopę, Stóg Izerski, Izerskie Garby, Wysoki Kamień i Zwalisko.

Niedaleko Wysokiego Grzbietu znajduje się Grzbiet Kamienicki, który jest nieco niższy od swojego towarzysza. Jego najwyższym szczytem jest Kamienica, która liczy 974 m n.p.m. Po czeskiej stronie Gór Izerskich znaleźć można takie grzbiety jak m.in. Hejnicky Hreben, Vlassky Hreben czy Stredni Jizersky Hreben. Najwyższym szczytem po stronie czeskiej jest ulokowany na granicy z Polską Smrek, który liczy 1124 m n.p.m, czyli o dwa metry mniej niż Wysoka Kopa.

Ciekawe szlaki turystyczne w Górach Izerskich

Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich znajduje się wiele wartych uwagi szlaków turystycznych, które zachwycają zapierającymi dech w piersiach widokami oraz oferują różne atrakcje na trasie. Oto dwa najbardziej atrakcyjne szlaki, które warto odwiedzić, spędzając urlop w tym pięknym zakątku naszego kraju.

Wysoki Kamień – Kopalnia Stanisław – Wysoka Kopa – Rozdroże pod Kopą

Jest to szlak, który ma swój początek na jednym ze szczytów Gór Izerskich – Wysokim Kamieniu. Aby go rozpocząć, trzeba jednak się na niego dostać. Najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd ze Szklarskiej Poręby do tzw. Zakrętu Śmierci. Od niego prowadzi liczący około 3 km szlak na Wysoki Kamień, który zajmuje około 1 godzinę i 15 minut. W ten sposób docieramy na jeden ze szczytów pasma, z którego rozpościera się wspaniały widok na Góry Izerskie, Karkonosze i Góry Kaczawskie. 

Podczas pokonywania szlaku można natrafić na wiele ciekawych miejsc. Wśród atrakcji jest m.in. Wieczorny Zamek, czyli grupa formacji skalnych znajdująca się w rejonie Zawaliska. W pobliżu znajduje się również zamknięta kopalnia kwarcu „Stanisław”. Co ciekawe – jest to najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Kontynuując wędrówkę, mija się także Sine Skałki, które oferują piękny widok na zachodnią część pasma. Cały szlak, od Zakrętu Śmierci aż do Rozdroża pod Kopą liczy około 12 km, a jego przejście zajmuje 3 godzin i 45 minut.

Hala Izerska – Łącznik – Schronisko na Stogu Izerskim

Szlak ten ma swój początek na Hali Izerskiej – pięknej łące położonej w dolinie rzeki Izery. Znajduje się na niej znane schronisko „Chatka Górzystów”, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Wyjątkowość Hali Izerskiej polega na położeniu w otoczonej górami niecce, która charakteryzuje się niskimi temperaturami. Poranne przymrozki nie są tutaj niczym niezwykłym nawet w miesiącach wakacyjnych. W to miejsce można dotrzeć szlakiem niebieskim ze Świeradowa-Zdroju. Zajmie to około 2,5 godziny.

Trasa prowadzi mało wymagającym terenem prowadzącym przez las. Podążając szlakiem żółtym, można obserwować torfowisko, które zawiera w sobie szczątki roślin z okresu zlodowacenia. Ten monotonny marsz zostanie jednak wynagrodzony pięknymi krajobrazami w okolicy Stogu Izerskiego. Trasa doprowadzi nas do Schroniska na Stogu Izerskim. Sama trasa z hali do schroniska zajmuje około 2,5 godziny, jednak doliczając do tego marsz ze Świeradowa do Chatki Górzystów, należy liczyć około 5 godzin na całość.

Największe atrakcje turystyczne Gór Izerskich

Trzeba wiedzieć, że obszar Gór Izerskich to nie tylko wspaniałe szlaki i zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także wiele zabytków i ciekawych miejsc. Przyjrzyjmy się więc, co jeszcze ma do zaoferowania turystom ten sympatyczny region.

Kopalnia „Stanisław”

O tym miejscu wspominaliśmy już przy okazji opisywania jednego ze szlaków. Kopalnia „Stanisław” jest najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie – znajduje się ona na wysokości 1050 m n.p.m. Przedmiotem jej działania było wydobywanie kwarcu różowego i białego w trzech odmianach. Do dziś jest to miejsce, w którym mineralogowie poszukują górskich kryształów. Dla turystów jest to z kolei znakomity punkt widokowy, z którego można obserwować wszystkie strony świata.

Wodospady – Czarny Potok i Kwisa

W obrębie Gór Izerskich możemy również spotkać ciekawe wodospady. Jednym z nich jest Czarny Potok, który znajduje się niedaleko Czerniawy-Zdroju. Jest to grupa kilku małych wodospadów. Tworzą one zapory przeciwrumowiskowe, które zatrzymują spływające korytem rzeki głazy. W dolinie rzeki Kwisy znajduje się także sztucznie utworzony wodospad Kwisa, który jest miejscem często wykorzystywanym do morsowania. Atrakcyjne położenie wodospadu umożliwia łatwe wejście i wyjście z wody. Można je także wykorzystać w celu letniego ochłodzenia.

Model Układu Słonecznego

Warto wiedzieć, że w Górach Izerskich znajduje się również pewna niestandardowa atrakcja. Jest nią model Układu Słonecznego stworzony w skali 1:1 000 000 000 (jeden do miliarda), który pokazuje w terenie wielkość poszczególnych planet oraz odległości między nimi. Tablice symbolizujące 8 planet i 5 planet karłowatych znajdują się przy szlaku. Słońce jest ulokowane przy Schronisku Orlim, natomiast cały układ kończy się na Stogu Izerskim. Całość pokazuje skalę odległości pomiędzy poszczególnymi planetami.

Dodaj komentarz