Planując wyjazd w polskie góry, większość turystów stawia na znane kierunki, takie jak Tatry, Pieniny lub Bieszczady. W naszym kraju znajduje się jednak wiele mniej znanych pasm górskich, które wcale nie odstają pod kątem atrakcyjności od popularnych miejscówek. Jednym z takich rejonów są Góry Izerskie. Położone się one tuż obok Karkonoszy, w niedalekiej odległości m.in. od Szklarskiej Poręby. Co mają do zaoferowania? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Gdzie są położone Góry Izerskie?
Góry Izerskie… Nazwa niby znajoma, jednak wiele osób nie potrafi wskazać, gdzie dokładnie leżą. Dla niewtajemniczonych – jest to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, które znajduje się na granicy Polski i Czech. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska, a od zachodu zamknięte jest Bramą Łużycką. Głównymi ośrodkami turystycznymi polskiej części Gór Izerskich są Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Jakuszyce oraz Mirsk. To właśnie tam turyści odwiedzający ten piękny region najczęściej rezerwują miejsca noclegowe.
Wysoka Kopa, Przednia Kopa i Stóg Izerski, czyli najwyższe szczyty po polskiej stronie pasma górskiego
Na Góry Izerskie składają się długie i wąskie wzniesienia zwane „grzbietami”, które przebiegają z północnego zachodu na południowy wschód. Po polskiej stronie gór największy jest tzw. Wysoki Grzbiet, w skład którego wchodzi najwyższy szczyt Gór Izerskich, czyli Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski. Oprócz niego w grzbiecie znajdziemy takie popularne wzniesienia jak m.in. Przednią Kopę, Stóg Izerski, Izerskie Garby, Wysoki Kamień i Zwalisko.
Niedaleko Wysokiego Grzbietu znajduje się Grzbiet Kamienicki, który jest nieco niższy od swojego towarzysza. Jego najwyższym szczytem jest Kamienica, która liczy 974 m n.p.m. Po czeskiej stronie Gór Izerskich znaleźć można takie grzbiety jak m.in. Hejnicky Hreben, Vlassky Hreben czy Stredni Jizersky Hreben. Najwyższym szczytem po stronie czeskiej jest ulokowany na granicy z Polską Smrek, który liczy 1124 m n.p.m, czyli o dwa metry mniej niż Wysoka Kopa.
Ciekawe szlaki turystyczne w Górach Izerskich
Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich znajduje się wiele wartych uwagi szlaków turystycznych, które zachwycają zapierającymi dech w piersiach widokami oraz oferują różne atrakcje na trasie. Oto dwa najbardziej atrakcyjne szlaki, które warto odwiedzić, spędzając urlop w tym pięknym zakątku naszego kraju.
Wysoki Kamień – Kopalnia Stanisław – Wysoka Kopa – Rozdroże pod Kopą
Jest to szlak, który ma swój początek na jednym ze szczytów Gór Izerskich – Wysokim Kamieniu. Aby go rozpocząć, trzeba jednak się na niego dostać. Najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd ze Szklarskiej Poręby do tzw. Zakrętu Śmierci. Od niego prowadzi liczący około 3 km szlak na Wysoki Kamień, który zajmuje około 1 godzinę i 15 minut. W ten sposób docieramy na jeden ze szczytów pasma, z którego rozpościera się wspaniały widok na Góry Izerskie, Karkonosze i Góry Kaczawskie.
Podczas pokonywania szlaku można natrafić na wiele ciekawych miejsc. Wśród atrakcji jest m.in. Wieczorny Zamek, czyli grupa formacji skalnych znajdująca się w rejonie Zawaliska. W pobliżu znajduje się również zamknięta kopalnia kwarcu „Stanisław”. Co ciekawe – jest to najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Kontynuując wędrówkę, mija się także Sine Skałki, które oferują piękny widok na zachodnią część pasma. Cały szlak, od Zakrętu Śmierci aż do Rozdroża pod Kopą liczy około 12 km, a jego przejście zajmuje 3 godzin i 45 minut.
Hala Izerska – Łącznik – Schronisko na Stogu Izerskim
Szlak ten ma swój początek na Hali Izerskiej – pięknej łące położonej w dolinie rzeki Izery. Znajduje się na niej znane schronisko „Chatka Górzystów”, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Wyjątkowość Hali Izerskiej polega na położeniu w otoczonej górami niecce, która charakteryzuje się niskimi temperaturami. Poranne przymrozki nie są tutaj niczym niezwykłym nawet w miesiącach wakacyjnych. W to miejsce można dotrzeć szlakiem niebieskim ze Świeradowa-Zdroju. Zajmie to około 2,5 godziny.
Trasa prowadzi mało wymagającym terenem prowadzącym przez las. Podążając szlakiem żółtym, można obserwować torfowisko, które zawiera w sobie szczątki roślin z okresu zlodowacenia. Ten monotonny marsz zostanie jednak wynagrodzony pięknymi krajobrazami w okolicy Stogu Izerskiego. Trasa doprowadzi nas do Schroniska na Stogu Izerskim. Sama trasa z hali do schroniska zajmuje około 2,5 godziny, jednak doliczając do tego marsz ze Świeradowa do Chatki Górzystów, należy liczyć około 5 godzin na całość.
Największe atrakcje turystyczne Gór Izerskich
Trzeba wiedzieć, że obszar Gór Izerskich to nie tylko wspaniałe szlaki i zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także wiele zabytków i ciekawych miejsc. Przyjrzyjmy się więc, co jeszcze ma do zaoferowania turystom ten sympatyczny region.
Kopalnia „Stanisław”
O tym miejscu wspominaliśmy już przy okazji opisywania jednego ze szlaków. Kopalnia „Stanisław” jest najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie – znajduje się ona na wysokości 1050 m n.p.m. Przedmiotem jej działania było wydobywanie kwarcu różowego i białego w trzech odmianach. Do dziś jest to miejsce, w którym mineralogowie poszukują górskich kryształów. Dla turystów jest to z kolei znakomity punkt widokowy, z którego można obserwować wszystkie strony świata.
Wodospady – Czarny Potok i Kwisa
W obrębie Gór Izerskich możemy również spotkać ciekawe wodospady. Jednym z nich jest Czarny Potok, który znajduje się niedaleko Czerniawy-Zdroju. Jest to grupa kilku małych wodospadów. Tworzą one zapory przeciwrumowiskowe, które zatrzymują spływające korytem rzeki głazy. W dolinie rzeki Kwisy znajduje się także sztucznie utworzony wodospad Kwisa, który jest miejscem często wykorzystywanym do morsowania. Atrakcyjne położenie wodospadu umożliwia łatwe wejście i wyjście z wody. Można je także wykorzystać w celu letniego ochłodzenia.
Model Układu Słonecznego
Warto wiedzieć, że w Górach Izerskich znajduje się również pewna niestandardowa atrakcja. Jest nią model Układu Słonecznego stworzony w skali 1:1 000 000 000 (jeden do miliarda), który pokazuje w terenie wielkość poszczególnych planet oraz odległości między nimi. Tablice symbolizujące 8 planet i 5 planet karłowatych znajdują się przy szlaku. Słońce jest ulokowane przy Schronisku Orlim, natomiast cały układ kończy się na Stogu Izerskim. Całość pokazuje skalę odległości pomiędzy poszczególnymi planetami.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.