Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Przedstawiamy podstawowe zasady

,,Bezpieczne wakacje” to hasło wywoławcze dla praktycznie każdego, kto chce wybrać się w niezapomnianą podróż. Często kojarzy się również z rodzicielską odpowiedzialnością, jednak nie wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć. Jest jednak kilka ważnych kwestii, które są uniwersalne i mogą przydać się w trakcie każdego urlopu. Jak zatem bezpiecznie spędzić każde wakacje? Odpowiedź w poniższym artykule.

Bezpieczne wakacje a ubezpieczenie – kiedy warto je wykupić?

Statystyki wielu stron wskazują, że Polacy najczęściej kupują ubezpieczenie podróżne od 2 do 7 dni przed planowanym wyjazdem. Ze względu na popularność atrakcyjnych ofert last minute i tanich biletów lotniczych udostępnianych krótko przed wylotem, wielu ludzi odkłada zakup ubezpieczenia na ostatnią chwilę. Przy spontanicznych podróżach trudno jest zadbać o formalności, w tym ubezpieczenie, z dużym wyprzedzeniem.

Jedna na dziesięć osób wykupuje ubezpieczenie w przeddzień lub w dzień wyjazdu, co zazwyczaj skutkuje tym, że ubezpieczenie nie obowiązuje od pierwszego dnia podróży. Warto pamiętać, że zdecydowanie lepszym czasem na zakup ubezpieczenia podróżnego jest co najmniej tydzień przed planowanym wyjazdem. W ten sposób można zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, tak zwane OWU i zastanowić się, które elementy polisy są niezbędne. Istotne są również sumy ubezpieczenia, które są odpowiednie dla konkretnego celu podróży. Kupno polisy podróżnej na 7 dni przed wyjazdem gwarantuje ochronę już od pierwszego dnia podróży. Warto wiedzieć, że powszechnie ubezpieczyciele stosują karencje, które mogą wpłynąć na ochronę w przypadku zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę.

Jak radzić sobie w przypadku zatrucia na wakacjach?

Nie wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego zatrucia na wyjazdach są dosyć częstym zjawiskiem. Wypoczynek nad morzem czy w górach charakteryzuje się innym jedzeniem niż tym, które spożywamy w domu. Z tego powodu warto skorzystać z kilku informacji dotyczących radzenia sobie z zatruciami. Od wielu lat wykorzystywanym i skutecznym lekiem w przypadkach zatrucia jest węgiel leczniczy. Charakteryzuje się on mocnymi właściwościami adsorpcyjnymi, co oznacza, że potrafi pochłaniać toksyny bakteryjne, produkty gnilne i gazy jelitowe w przewodzie pokarmowym, uniemożliwiając ich wchłanianie w jelitach.

Z kolei, jeśli doświadczymy biegunki czy wymiotów, konieczne jest dbanie o odpowiednie uzupełnienie płynów i elektrolitów. To szczególnie istotne z uwagi na ryzyko odwodnienia, które u dzieci może wystąpić bardzo szybko. Należy szczególnie pamiętać o elektrolitach, które często dostępne są w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Po przygotowaniu, podaje się je pacjentowi jako doustny płyn nawadniający. Te specjalne preparaty diety medycznej zawierają węglowodany i odpowiednio dobrane sole mineralne, zazwyczaj bogate w sód i potas. Ich stosowanie może skutecznie zapobiegać odwodnieniu, dlatego warto je mieć pod ręką w przypadku przypadkowych dolegliwości podczas podróży.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa – kilka praktycznych porad

Wakacje to czas, kiedy chcemy unikać nieprzyjemnych sytuacji i chcemy cieszyć się z wypoczynku, który oferowany jest w wielu miejscach na świecie. Aby nie wrócić do domu z przykrymi doświadczeniami, można skorzystać z kilku praktycznych porad. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy wybierając się w dane miejsce w 2023 roku jest zwyczajnie bezpiecznie. Niektóre rejony bywają zagrożone pod kątem protestów czy innych scysji, dlatego lepiej koniecznie sprawdzić, czy taka destynacja jest wolna od wszelkiego rodzaju zamieszek. Jeśli już jesteśmy na miejscu i podróżujemy z dziećmi, dobrze jest dowiedzieć się wcześniej, czy miejsce, w którym się zatrzymaliśmy posiada swoje kąpielisko czy basen. W takim miejscu musi znajdować się ratownik, który będzie dbać o bezpieczeństwo korzystających z usług obiektów.

W razie nagłych przypadków warto jest znać lokalne numery alarmowe, aby móc szybko zgłosić potrzebę wezwania pogotowia czy straży pożarnej. Tego typu kontakty mogą nam się przydać w czasie burzy, kiedy przykładowo utkniemy na górskim szlaku bądź doznamy złamania którejś z kończyn.

Dodaj komentarz